Un post de televiziune din Kabul a fost vizat de un atac sinucigaş al Statului Islamic. Cel puţin doi morţi

Postul de televiziune ShamShad TV, din Kabul, a fost, marţi, ţinta unui atac sinucigaş, în timp ce oameni îmbrăcaţi în costume de poliţişti au pătruns în redacţie, unde au ucis un poliţist şi au tras în jurnalişti.
Iulian Tudor
07 nov. 2017, 18:39
Un post de televiziune din Kabul a fost vizat de un atac sinucigaş al Statului Islamic. Cel puţin doi morţi

După două ore de la atac, trupele speciale au reuşit să combată atacul de la Shamshad TV, în urma căruia două persoane au murit şi 20 sunt rănite, a informat  Abed Ehsas, noul director al ShamShad news.

În atac, teroriştii au folosit grenade de mână, cu care au ucis un agent de pază al televiziunii şi a rănit un coleg de-al lui. După aceea, alţi agresori au intrat în televiziune şi au deschis focul, rănind mai mulţi jurnalişti, în timp ce aţii au reuşit să fugă din clădire.

Najib Danish, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne a declarat că există două victime – un bărbat şi o femeie – care erau agenţi de pază în redacţia televiziunii.  Aceeaşi instituţie a mai precizat că cei doi agresori au fost ucişi de poliţie.

Gruparea teroristă care a acţionat asupra postului de televiziune provine din provincia afgană Nangahar, din estul Afganistanului, a revendicat un număr de atacuri ce au avut ca ţintă civili.

Talibanii au negat orice implicare a lor în acest atac care a survenit după aproximativ trei săptămâni de atacuri inclusiv asupra moscheii Shia din Kabul, unde peste 50 de oameni au fost ucişi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Asta e echipa care plăteşte 500.000 de euro Rapidului pentru Christensen! În iarnă a transferat tot din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Traian Băsescu avertizează asupra economiei României. Fostul președinte: „Dobânzile la care România se împrumută sunt mai mari decât cele ale unor state din categoria „junk”
Playtech.ro
Elevii se întorc la școală cu reguli noi. Cum vor arăta testele și evaluările din toamnă. Profesorii care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni
Adevarul
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu i-a lăsat ”mască” pe toți cei din jur: ”A luat un arătător de lemn și s-a dus...”
MediaFlux
Val de aer tropical peste toată Europa. Ce temperaturi se vor înregistra în România
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?