Ludovic Orban: Vom ataca la CCR hotărârea privind modificarea regulamentului Comisiei speciale

Liberalii vor ataca la Curtea Constituțională hotărârea Parlamentului prin care a fost modificat regulamentul Comisiei speciale privind unificarea legislației în domeniul Justiției, a anunțat președintele PNL, Ludovic Orban.
Romania TV
22 nov. 2017, 12:11
Ludovic Orban: Vom ataca la CCR hotărârea privind modificarea regulamentului Comisiei speciale

Astăzi (miercuri — n.r.), în Birourile permanente reunite a fost respinsă solicitarea noastră să se amâne dezbaterile și să se solicite un punct de vedere din partea Comisiei de la Veneția, așa cum este înscris și în raportul MCV și așa cum au declarat și oficialii europeni. Ne vom adresa ca grupuri parlamentare Comisiei de la Veneția pentru a solicita un punct de vedere și eventual pentru a se trimite o delegație sau o misiune în România, în măsura în care este posibil. De asemenea, vom ataca la Curtea Constituțională hotărârea Parlamentului prin care s-a modificat regulamentul acestei comisii speciale, transformată în pluton de execuție a independenței Justiției„, a spus Orban, la Palatul Parlamentului.

El a adăugat că în comisia specială nu este o dezbatere normală și că nu este firesc să fie anulat dreptul la opinie, dreptul la argumentație sau la o dezbatere serioasă.

Plenul comun al Parlamentului a aprobat luni modificarea regulamentului Comisiei speciale privind sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislației în domeniul Justiției, astfel încât actele normative cu incidență asupra Justiției să fie modificate numai în acest for.

PNL a solicitat marți Birourilor permanente ale Camerei Deputaților și Senatului desesizarea Comisiei speciale pe legile Justiției cu pachetul de legi pe Justiție și solicitarea avizului Comisiei de la Veneția în acest caz.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fratele lui Tavi Popescu l-a „trădat” pe fotbalistul de la FCSB! La ce echipă vrea să joace
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Omul înlăturat de Dan Șucu din Giulești iese la atac după FCSB - Rapid: ”Ne-a furat cel mai bun arbitru român!”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet