Sindicatele din învăţământ din Iaşi vor iniţia procedura de executare silită a şcolilor pentru recuperarea restanţelor salariale

Uniunea Sindicatelor Libere din Învăţământul Preuniversitar (USLIP) Iaşi a anunţat că va iniţia în următoarele zile procedura de executare silită a şcolilor ieşene, pe motivul neacordării integrale a restanţelor salariale obţinute de profesori prin sentinţe judecătoreşti.
Alina Costache
22 nov. 2017, 16:43
Sindicatele din învăţământ din Iaşi vor iniţia procedura de executare silită a şcolilor pentru recuperarea restanţelor salariale

Liderul USLIP Iaşi, Laviniu Lăcustă, a precizat, miercuri, că este vorba despre restanţele salariale aferente perioadei 2008-2011, sumele respective fiind obţinute de către cadrele didactice prin hotărâri definitive ale instanţelor de judecată.

Lăcustă a spus că suma care trebuia alocată judeţului Iaşi pentru stingerea datoriilor către profesori se ridică la 13 milioane de lei, dar că de la buget s-au alocat doar 8,6 milioane de lei.

„Media alocării este de 64,7 la sută, iar acest procent este scandalos şi jignitor. Actuala guvernare a acordat în totalitate sumele de bani reprezentând restanţe şi dobânzi ale altor categorii sociale precum magistraţi, angajaţi ai sistemului naţional de apărare sau funcţionari publici. Este inadmisibil ca sume relativ mici de bani cuvenite profesorilor să fie eşalonate pe o perioadă de şase-şapte ani. Asta, în condiţiile în care Ministerul Finanţelor şi Ministerul Muncii au găsit 500 de milioane de euro pentru plata pensiilor speciale. Vom iniţia procedura de executare silită a tuturor unităţilor şcolare în cauză din judeţul Iaşi. Sunt 218 de unităţi de învăţământ”, a declarat pentru News.ro liderul USLIP Iaşi.

El a precizat că dacă banii vor fi acordaţi profesorilor în 2018 şi 2019, sumele vor fi impozitate, potrivit modificărilor la Codul Fiscal.

Liderul profesorilor ieşeni susţine că USLIP va cere poprirea pe conturile „Cheltuieli materiale”, pentru a nu fi afectat contul „Cheltuieli de personal” din care se plătesc salariile.

USLIP Iaşi este cel mai mare sindicat al profesorilor din judeţul Iaşi, având aproape 9.000 de membri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Ce băutură preferată are Ladislau Boloni. Mulți strâmbă din nas când aud de ea
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Diferenţa dintre zahărul vanilat şi cel vanilinat. Care este mai aromat
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Momentul în care o femeie este spulberată pe o trecere de pietoni din Iași și aruncată câțiva metri în aer, surprins de o cameră de bord. Medicii nu au mai putut face nimic pentru ea
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online