Guvernul alocă trei milioane de lei pentru localităţile din Timiş afectate de furtunile din luna septembrie

Guvernul României a alocat, astăzi, peste 3 milioane de lei, pentru înlăturarea efectelor calamităților naturale produse de furtuni, în luna septembrie a acestui an, în județul Timiș.
Romania TV
06 dec. 2017, 14:23
Guvernul alocă trei milioane de lei pentru localităţile din Timiş afectate de furtunile din luna septembrie

Alocarea este prevăzută într-o hotărâre aprobată de guvern în ședința de astăzi, la propunerea Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene. Astfel, 30 de beneficiari vor primi fonduri pentru achitarea cheltuielilor urgente necesare pentru realizarea de reparații și reabilitare pentru grădinițe, școli, muzee, unități medicale și alte clădiri și construcții care aparțin administrațiilor locale. Beneficiarii sunt Consiliul Județean Timiș și autoritățile publice locale din 29 de comune și orașe din județ.

Precizăm că județului Timiș i-au mai fost acordate ajutoare financiare în valoare de 2,24 milioane lei, printr-o hotărâre de guvern adoptată în luna septembrie a.c., însă, după finalizarea evaluării pagubelor de către Comitetele pentru Situații de Urgență și după adoptarea hotărârii de guvern menționate, au apărut noi solicitări de sprijin financiar din partea autorităților administrației publice locale.

Banii se alocă din Fondul de intervenție la dispoziția Guvernului.

Astfel, pentru asigurarea sumelor necesare, se suplimentează cu 3 milioane de lei Fondul de intervenție la dispoziția Guvernului, din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2017.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Contre în direct între Mihai Stoica și Victor Angelescu: „Radu Petrescu e cu CFR, nu cu FCSB! / O iei pe coclauri!”. Video
Capital.ro
Regulă la bloc pentru proprietari. Costurile sunt obligatorii. Se achită indiferent de numărul locuitorilor
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat