Priorităţile Primăriei Bucureşti: Gabriela Firea a dat mai mulţi bani pe spectacole decât pe reparaţia străzilor

Bugetul Primăriei Bucureşti este de peste un miliard de euro pe an, însă distribuţia acestuia nu se realizează în concordonţă cu priorităţile contribuabilului de rând. În primele zece luni ale anului, Primăria Municipiului Bucureşti a cheltuit, în total, 3,59 miliarde de lei, potrivit datelor publicate pe portalul de transparenţă bugetară al Ministerului de Finanţe. Datele arată că, cel puţin din punct de vedere al sumelor cheltuite, străzile sunt mai puţin importante decât cultura şi spectacolele.
Romania TV
14 dec. 2017, 10:53
Priorităţile Primăriei Bucureşti: Gabriela Firea a dat mai mulţi bani pe spectacole decât pe reparaţia străzilor

Cele mai mari cheltuieli din totalul celor 3,59 miliarde de lei, care apar în execuţia bugetară, sunt, aşa cum era previzibil, subvenţiile. Cele mai mari sunt cele acordate pentru transportul în comun (464 milioane de lei) şi cele pentru apă caldă şi căldură (300 de milioane de lei), dat fiind că, în Bucureşti, atât preţul călătoriei cu mijloacele de transport în comun de suprafaţă, cât şi preţul gigacaloriei sunt mai mici decât costurile pe care le au regiile locale, respectiv RATB şi RADET.

Inedit este însă cuantumul cheltuielilor culturale. Astfel, pe locul patru în topul cheltuielilor totale, regăsim “instituţii publice de spectacole şi concerte”, către care au fost transferate aproape 176 de milioane de lei din bugetul primăriei, scrie ECONOMICA.net.

În execuţia bugetară, tot la capitolul cheltuieli, dar cu sursă de finanţare „venituri proprii şi subvenţii” se mai regăsesc “alte servicii culturale”, pentru care s-au cheltuit 69 de milioane de lei (alte cheltuieli cu bunuri şi servicii) şi “instituţii publice de spectacole şi concerte” cu cheltuieli de 63,6 milioane de lei” (tot alte cheltuieli cu bunuri şi servicii).

Citeşte mai mult pe Economica.net.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cristi Chivu a povestit cel mai dur episod din cariera sa. Ce a pățit l-a afectat enorm. „Vomitam de stres și anxietate”
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Decizia luată după ce a ieșit din închisoare: Nu mai pierd timpul
Playtech.ro
Mă poate da vecinul în judecată pentru că refuz să plătesc gardul comun? Explicaţia oficială
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Elevii a două şcoli din Bucureşti învață în 3 schimburi. Ministrului Educaţiei a reacționat: „E ilegal”
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Breaking news! FRF a luat decizia în privința lui Mircea Lucescu. Urmează anunțul oficial
MediaFlux
Semne că vine criza mondială. Va lovi și România
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor