Cristian Ciocan, învins la puncte de Alexander Povetkin. Românul a ratat şansa unui meci pentru titlul mondial

Cristian Ciocan, 30 de ani, a pierdut, vineri, meciul cu Alexander Povetkin, 38 de ani, la categoria supergrea, în cadrul unei gale organizate la Ekaterinburg (Rusia). Învingătorul va boxa pentru titlul mondial WBO.
Romania TV
15 dec. 2017, 19:56
Cristian Ciocan, învins la puncte de Alexander Povetkin. Românul a ratat şansa unui meci pentru titlul mondial

Partida a avut ca miză centura WBO International la categoria grea, dar şi postura de challenger la titlul mondial WBA.

Debutul a fost unul de tatonare, dar rusul a dominat clar fiecare repriză în parte. Povetkin a fost boxerul mai rapid şi mai complet, dovedind că nu degeaba a fost campion mondial WBA la această categorie.

Ciocan a adoptat o tactică defensivă încă din start, acceptând dominarea. Abia din repriza a şasea românul a început să mai dea drumul la braţe, însă fără ritm, izolat şi mai mult pe contre. În repriza a şaptea, arbitrul i-a luat un punct românului, pentru obstrucţii repetate, iar din acel moment era clar că numai o victorie înainte de limită, sau cel puţin un KD, l-ar fi readus pe Ciocan în meci.

Lovitura câştigătoare nu a apărut până la finalul celor 12 runde, iar fostul campion olimpic de la amatori din 2004, s-a impus la puncte în faţa propriilor suporteri.