Felix Stroe: Pe 27 decembrie vom depune aplicaţia pentru magistrala de metrou M6

Ministerul Transporturilor va depune pe 27 decembrie aplicaţia de finanţare pentru magistrala de metrou M6 în valoare de 1,327 miliarde de euro fără TVA, a anunţat, miercuri, în deschiderea şedinţei de guvern, ministrul Felix Stroe.
Romania TV
20 dec. 2017, 13:03
Felix Stroe: Pe 27 decembrie vom depune aplicaţia pentru magistrala de metrou M6

„În ultimele două luni de zile am rescris o aplicaţie, aplicaţia de metrou M6 (magistrala 6 spre Otopeni – n.r.). Suntem în măsură să anunţăm astăzi că pe data de 27 vom depune această aplicaţie în valoare de 1,327 miliarde de euro fără TVA şi că avem tot aranjamentul financiar pentru magistrala M6”, a precizat Felix Stroe.

Întrebat de premier când se va putea finaliza magistrala M6, ministrul Transporturilor a răspuns: „Această magistrală cu siguranţă va fi gata până-n anul 2020, adică la timp”.

„Va fi gata la timp pentru angajamentul pe care-l are România cu activităţile din anul 2020”, a spus Stroe, referindu-se la Campionatul European de Fotbal 2020.

Pe 6 decembrie, Metrorex a lansat în licitaţie contractul pentru consultanţă, asistenţă juridică şi reprezentare în faţa instanţelor judecătoreşti pentru efectuarea de exproprieri necesare realizării legăturii reţelei de metrou cu Aeroportul Otopeni (magistrala 6 – 1 Mai-Otopeni), în valoare de 2,079 milioane de lei, fără TVA.

Potrivit unui anunţ de participare, postat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP), tipul procedurii va fi licitaţie deschisă, iar criteriul de atribuire va fi cel mai bun raport calitate-preţ în ceea ce priveşte criteriile menţionate în anunţ.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj