Fost primar din Tulcea, achitat de Curtea de Apel Constanţa după ce fusese condamnat în prima instanţă la închisoare cu suspendare

Fostul primar al oraşului Măcin din judeţul Tulcea Andone Ichim a fost achitat miercuri de Curtea de Apel Constanţa, după ce fusese condamnat de Tribunalul Tulcea la doi ani de închisoare cu suspendare, decizia instanţei fiind definitivă. El fusese trimis în judecată de procurorii DNA, fiind acuzat că ar fi obţinut ilegal fonduri europene.
Romania TV
20 dec. 2017, 18:39
Fost primar din Tulcea, achitat de Curtea de Apel Constanţa după ce fusese condamnat în prima instanţă la închisoare cu suspendare

Curtea de Apel Constanţa a decis miercuri să respingă apelurile formulate de DNA Constanţa şi de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură împotriva deciziei Tribunalului Tulcea prin care Andone Ichim, fost primar al oraşului Măcin, fusese condamnat la doi de ani închisoare cu suspendare.

De asemenea, instanţa a decis să admită apelul lui Andone Ichim, desfiinţând în parte prima sentinţă, hotărând achitarea acestuia. Totuşi, fostul primar a fost obligat de instanţă la plata unor despăgubiri în valoare de aproximativ 157.000 de lei.

Decizia Curţii de Apel Constanţa este definitivă.

În luna iulie a acestui an, Tribunalul Tulcea l-a condamnat pe Andone Ichim la doi ani de închisoare, instanţa suspendând  executarea pedepsei pe o durată de trei ani.

Fostul primar a fost trimis în judecată la sfârşitul anului 2014 de procurorii DNA Constanţa pentru folosire sau prezentare cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, care are drept rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri europene. Anchetatorii au stabilit că în anul 2007 Andone Ichim, în calitate de primar al oraşului Măcin, a formulat o cerere de acordare a sprijinului pe suprafaţă pentru anul respectiv, în numele Consiliului Local al oraşului Măcin, cerere înregistrată în evidenţele Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – Centrul Judeţean Tulcea la data de 8 mai 2007. Astfel, el a solicitat acordarea sprijinului pentru o suprafaţă totală de 959,16 hectare păşune, fiind acceptată la plată suprafaţa de 927,802 hectare păşune, în condiţiile în care, conform înscrisurilor doveditoare ale dreptului de proprietate, unitatea administrativ teritorială era îndreptăţită să primească sprijin doar pentru suprafaţa de 316,89 hectare păşune, au precizat procurorii DNA. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cine controlează companiile care vor produce primul robot militar al Armatei Română. Una din firme, implicată în acțiuni financiare dubioase
Capital.ro
Interdicție după ora 22:00. Măsura care se pregătește în România. Verificarea buletinelor, obligatorie
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Întâlnire între Nicușor Dan și Donald Trump. Ultimele negocieri înaintea discuției din SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi