IGSU începe primele teste ale sistemului de avertizare RO-ALERT. Ce mesaj vor primi românii

Începând de vineri dimineaţă, vor avea loc testări în vederea implementării sistemului de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă „RO-ALERT”, anunţă Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU).
Iulian Tudor
22 dec. 2017, 09:06
IGSU începe primele teste ale sistemului de avertizare RO-ALERT. Ce mesaj vor primi românii

Practic, în zonele unde se vor realiza verificările, pe terminalele conectate la reţelele operatorilor de telefonie mobilă din România vor apărea notificări cu mesajul „Acesta este un mesaj pentru testarea sistemului RO-ALERT”.

Ulterior, IGSU va stabili tipurile de risc şi nivelurile de gravitate ale evenimentelor pentru care va fi utilizată aplicaţia.

„De asemenea, se vor căuta soluţii tehnice pentru integrarea aplicaţiei cu celelalte sisteme informatice utilizate de către autorităţile care emit avertizări”, arată Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, într-un comunicat de presă remis vineri.

Sistemul de avertizare a populaţiei „RO-ALERT”, care urmează să fie implementat cu sprijinul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale şi operatorilor de telefonie mobila, ar trebui să permită informarea rapidă a cetăţenilor aflaţi în zonele cu risc major de dezastre, pentru adoptarea unui comportament adecvat necesar asigurării autoprotecţiei în caz de urgenţă majoră.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Gigi Becali a stabilit suma de transfer pentru Darius Olaru: “Dacă vine oferta, nicio problemă!” Care e situaţia lui Târnovanu
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Tradiții și obiceiuri de Ignat 2025. Ce nu este bine să faci pe 20 decembrie, e considerat mare păcat
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Cel mai căutat loc de muncă din România! Este plătit cu 2500 de euro!
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet