Festivalul de Film Istoric din Cetatea Râşnov, între 10 şi 19 august

Cetatea Râşnov găzduieşte, între 10 - 19 august, cea de-a IV-a ediţie a Festivalului de Film Istoric, la care publicul va asista la un maraton cinematografic (peste 40 de producţii), cuprinzând cele mai noi filme documentare şi de ficţiune, concerte, dezbateri şi conferinţe pe teme istorice.
Romania TV
09 aug. 2012, 08:31
Festivalul de Film Istoric din Cetatea Râşnov, între 10 şi 19 august

Potrivit unui comunicat, organizatorii au ales să oglindească în selecţia filmelor din festival şi în evenimentele speciale teme istorice importante: atentatul terorist de la Jocurile Olimpice (JO) de la Munchen din 1972, jubileul reginei Elizabeth a II-a, insula Ada Kaleh, sfârşitul lumii şi Transilvania.

Festivalul se va bucura de prezenţa unor invitaţi de marcă, precum Ivan Patzaichin, medaliat la JO din 1972, Henry Hershkowitz, sportiv din delegaţia Israelului la JO de la Munchen din 1972, Cristian Ţopescu, precum şi actorul Marius Manole.

Festivalul de Film Istoric de la Râşnov îşi invită publicul la o călătorie în timp, vizionând filme care au ca subiect aceste momente istorice, dar şi cele mai noi producţii cinematografice cu temă istorică. Momente-portret vor fi dedicate actorilor Toma Caragiu şi Patrick Dewaere, cineastului Cristian Nemescu şi pilotului Ayrton Senna.

Atmosfera festivalului va fi completată prin opt concerte speciale şi două expoziţii tematice, realizate în parteneriat cu Muzeul Ţăranului Român şi Biblioteca Judeţeană Astra Sibiu.

Astfel, spectatorii se vor bucura de concerte vocal-instrumentale de muzică veche, rock medieval, muzică tradiţională anatoliană, arabă şi evreiască, dar şi proiecţie de film mut acompaniată de muzică live.

Temele istorice vor fi prezente şi în selecţia apariţiilor editoriale prezentate la târgul de carte organizat pe întreaga perioadă a festivalului.

Festivalul de Film Istoric din Cetatea Râşnov (FFIR) este organizat de Consiliul local Râşnov, în parteneriat cu European Institute of Cultural Routes şi cu Asociaţia Mioritics.

Accesul publicului la festival este gratuit.

Evenimentele se vor desfăşura în Cetatea Râşnovului, la cinematograful din oraş şi în centrul istoric.

Potrivit comunicatului, Râşnovul este strâns legat de cinematografia românească, mari regizori români filmând aici multe dintre peliculele cu tematică istorică. Organizatorii îşi propun „reînvierea potenţialului turistic şi cultural al zonei şi consacrarea Râşnovului drept refugiu pentru împătimiţii de istorie, artă şi natură”, a declarat Nicolae Pepene, directorul festivalului.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
”Dacă are asta de la Claudiu Niculescu, se nenorocește”. Diana Munteanu, avertizată de Dan Alexa în legătură cu fiul ei fotbalist
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?