Anchetă a DSP, după ce familia unui bărbat a reclamat că acesta a murit după ce a fost purtat de la un spital la altul

Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Iaşi a anunţat, vineri, că a început o anchetă în cazul unui bărbat de 75 de ani a cărui familie reclamă că ar fi murit după ce a fost purtat în mod nejustificat de la un spital la altul.
Iulian Tudor
12 ian. 2018, 21:32
Anchetă a DSP, după ce familia unui bărbat a reclamat că acesta a murit după ce a fost purtat de la un spital la altul

Potrivit reprezentanţilor DSP Iaşi, familia bărbatului a sesizat instituţia că, iniţial, acesta a fost internat la Spitalul de Pneumoftiziologie din Iaşi, unde a fost dus pentru că acuza dureri în zona pieptului, dar ulterior, a fost transferat la spitalul de Boli Infecţioase.

Rudele bărbatului susţin că nu au fost anunţate despre transferul de la un spital la altul şi că au aflat cu surprindere că bărbatul a murit la spitalul de Boli Infecţioase.

Directorul medical al Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, Mihnea Hurmuzache, a declarat pentru News.ro că pacientul are antecedente cardiace, suferind în trecut mai multe infacturi miocardice. El a precizat că în acest caz a fost vorba despre o infecţie bronho-pulmonară severă, la care s-au adăugat şi problemele de natură cardiacă.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al DSP IaşI, Marius Voicescu, a precizat că în urma reclamaţiei depuse de familia bărbatului decedat, instituţia a demarat o anchetă.

El a afirmat că cercetarea va stabili dacă s-au respectat protocoalele privind transferul între cele două spitale.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Dezvăluire bombă a președintelui FRF! Răzvan Burleanu, întrebat direct dacă se pariază ilegal în fotbalul românesc: „Da, clar! Avem multe audieri în curs!”
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de la bloc. Apartamentul nelocuit nu te scapă de plată. Ce achiți chiar și pentru locuința goală
Playtech.ro
Pieptăn sau piaptăn: Care este forma corectă în limba română și de ce
Adevarul
„Ancora NATO”, ținta lui Putin? Insula-cheie din Marea Baltică care stă între Europa și un război major cu Rusia
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Alianță pentru excluderea FCSB din SuperLiga: ”Mergem la UEFA. Trebuie să desființăm echipa «fake» a lui Gigi Becali”
MediaFlux
Românii care pot să iasă la pensie cu 5 ani mai devreme. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Top 5 sloturi Yggdrasil