UE impune sancţiuni colaboratorilor apropiaţi ai preşedintelui Venezuelei

Miniştrii de externe din statele Uniunii Europene au decis, luni, să impună îngheţarea activelor bancare şi interdicţii de călătorie împotriva a şapte colaboratori apropiaţi ai preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro, ca răspuns la cazurile de încălcare a legii de regimul de la Caracas pe fondul unei campanii de reprimare a opoziţiei, transmite dpa.
Filip Stan
22 ian. 2018, 13:01
UE impune sancţiuni colaboratorilor apropiaţi ai preşedintelui Venezuelei

Printre persoanele aflate pe lista celor supuşi sancţiunilor europene se află ministrul de interne Nestor Reverol, şeful serviciilor de informaţii Gustavo Gonzalez Lopez şi vicepreşedintele Partidului Socialist (de guvernământ), Diosdado Cabello.

”Măsurile restrictive au ca scop să contribuie la promovarea soluţiilor democratice care pot aduce stabilitate politică în Venezuela şi permit tratarea nevoilor presante ale populaţiei”, relevă o declaraţie a miniştrilor de externe din UE, pot4rivit Agerpres.

În noiembrie anul trecut, UE a impus un embargou asupra vânzărilor de arme către Venezuela.

Citeşte şi Motivul halucinant pentru care Venezuela îi eliberează pe opozanţii preşedintelui Maduro: Sunt prea COSTISITORI

Ţara sud-americană, care deţine cele mai mari rezerve de ţiţei confirmate, este grav afectată de scăderea preţului mondial al petrolului şi de inflaţia galopantă.

Sute de mii de venezueleni au fugit în ţările vecine din cauza penuriei de alimente şi de alte produse de bază. În protestele antiguvernamentale de anul trecut din Venezuela au murit cel puţin 120 de persoane.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Marius Șumudică a distrus un tricolor: „A fost ZERO! Fără atitudine!”. Critici spre Mircea Lucescu: „De ce-l scoți pe Bîrligea?! Schimbări abia în minutul 87?!”
Capital.ro
Vești foarte bune pentru șoferi. Guvernul ar putea scădea acciza la carburanți. Bolojan: E cea mai facilă soluție
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Modificări la Cartea Electronică de Identitate. Măsurile luate imediat după problemele apărute
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj