Antonescu, despre sesizarea CSM: Avem o problemă – CENZURA

Preşedintele interimar Crin Antonescu crede că cererea CSM privind afirmaţiile unor oameni politici, în frunte cu premierul Victor Ponta, este o încercare de "cenzură".
Romania TV
13 aug. 2012, 20:56
Antonescu, despre sesizarea CSM: Avem o problemă - CENZURA

Crin Antonescu a declarat, luni seară, că prin sesizarea făcută de Consiliul Superior de Magistratură către Inspecţia Judiciară privind unele declaraţii ale unor politicieni USL, această instituţie pune problema „cenzurii” în România.

Antonescu a spus că într-un stat de drept există un „echilibru” al instituţiilor.

El a spus că necazul îl reprezintă faptul că răspunsul Consiliului Superior al Magistraturii la unele apeluri publice exprimate de parlamentari sau europarlamentari PNL, precum Mihai Voicu, Varujan Vosganian sau Ramona Mănescu, când li se pare ceva că nu este în ordine, este unul care „îl îngrijorează” şi „îl sperie” la fel de mult ca unele acţiuni şi justificări ale Parchetului General.

„CSM-ul pune azi, după 20 de ani, probema cenzurii, pur şi simplu cere ca aceşti parlamentari, să se întrunească CSM-ul să vadă în ce măsură nu au comis nişte fărădelegi. Adică nu mai au voie parlamentarii să facă declaraţii publice. Sigur că în acest moment avem o problemă”, a mai afirmat Antonescu.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat, luni, Inspecţia Judiciară în legătură cu afirmaţiile publice „cu potenţial de intimidare şi decredibilizare a justiţiei” făcute de premierul Victor Ponta, deputaţii Varujan Vosganian şi Mihai Voicu, precum şi de europarlamentarul Ramona Mănescu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
România, la un pas de un nou ”Roșia Montană”? Bătălie pentru aurul de 40 de miliarde de la Rovina: pentru a ajunge la zăcăminte, o companie vrea să exproprieze un ONG
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Ce înseamnă „fraudă autorizată” și de ce băncile pierd miliarde când clientul confirmă plata
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Cristi Chivu, primele declarații după ce a câștigat campionatul din Italia: Staff-ul meu merită multe laude
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR