Asociaţia Elevilor din Constanţa va ataca în contencios prevederea privind renunţarea la telefoane în timpul orelor

Asociaţia Elevilor din Constanţa (AEC) solicită Ministerului Educaţiei să abroge articolul din Regulamentul cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ care prevede că elevii trebuie să depoziteze telefoanele mobile în spaţii speciale amenajate pe durata orei de curs. În cazul în care acest lucru nu se va întâmpla, AEC anunţă se va adresa instanţei de contencios-administrativ pentru anularea prevederii respective.
Filip Stan
09 feb. 2018, 19:13
Asociaţia Elevilor din Constanţa va ataca în contencios prevederea privind renunţarea la telefoane în timpul orelor

Asociaţia Elevilor din Constanţa a anunţat, vineri seară, pe Facebook, că a început demersurile pentru revocarea prevederii prin care elevii sunt obligaţi să îşi depoziteze telefoanele mobile în spaţii speciale amenajate pe durata cursurilor.

„Conform legii, Ministerul Educaţiei are 30 de zile în care poate abroga articolul în cauză, ţinând cont de aspectele de nelegalitate sesizate de noi. În cazul unui refuz, având în vedere că prevederea restrânge în mod nelegal exercitarea dreptului la proprietate privată, ne vom adresa instanţei de contencios-administrativ şi vom cere anularea acesteia”, se arată în postarea Asociaţiei Elevilor din Constanţa.

Potrivit news.ro, preşedintele AEC, Constantin Alexandru Manda, anunţase în urmă cu o lună, într-o conferinţă de presă, că va ataca această prevedere.

El spunea atunci că această decizie poate duce şi la situaţia în care elevii nu mai pot filma eventualele abuzuri făcute de un cadru didactic asupra unui elev sau invers.

Manda a precizat că şi până la această modificare utilizarea telefonului mobil era interzisă în timpul orei, elevul care îl folosea putând fi sancţionat, dar aparatul rămânea asupra proprietarului său, iar în cazul în care se întâmpla ceva de genul unui abuz sau al unei agresiuni, telefonul putea fi folosit pentru a filma situaţia respectivă.

Fostul ministrul al Educaţiei, Liviu Pop, a anunţat pe Facebook că a fost modificat şi completat Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar.

Noul regulement prevede că, pe durata orelor de curs, telefoanele mobile se păstrează în locuri special amenajate în sala de clasă.

 

 

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?