Justiţia olandeză a interzis spaţiile special amenajate pentru fumători în interiorul localului

Un tribunal olandez a interzis în apel, marţi, spaţiile pentru fumători amenajate în barurile şi cafenelele din Olanda, unde fumatul este încă tolerat în aproximativ un sfert din totalul stabilimentelor de acest tip.
Filip Stan
13 feb. 2018, 18:36
Justiţia olandeză a interzis spaţiile special amenajate pentru fumători în interiorul localului

La peste 10 ani după recomandările formulate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) care au interzis fumatul în locurile publice, micile cafenele olandeze dispun încă de spaţii închise unde clienţii pot să fumeze, în virtutea unei excepţii incluse în legislaţia naţională.

Tribunalul din Haga a considerat însă că aceste spaţii se află „în conflict” cu convenţia-cadru pentru lupta împotriva fumatului (CCLAT) redactată de OMS, intrată în vigoare în 2005 şi semnată de către Olanda.

„Legile antifumat acoperă şi spaţiile rezervate fumătorilor”, a decis tribunalul olandez, adăugând că excepţia din legislaţia naţională „nu este validă”.

Intrate în colimatorul unei asociaţii antifumat, aflată la originea acestei acţiuni în justiţie, barurile cu suprafeţe mai mici de 70 de metri pătraţi, ai căror administratori reprezintă unicul angajat al acestor companii, au pierdut astfel dreptul de a amenaja un spaţiu închis rezervat fumătorilor.

Aceste spaţii, considerate mai puţin atractive decât restul cafenelei sau barului, seamănă adeseori cu un fel de acvarii de mari dimensiuni, închise cu geamuri, unde este interzisă servirea clienţilor cu băuturi şi alte produse.

Reprezentanţii asociaţiei Clean Air Nederland, care a făcut recurs la un proces pierdut în 2016, s-au declarat „fericiţi şi satisfăcuţi” în urma deciziei Tribunalului din Haga şi au adăugat că misiunea lor constă într-o luptă pentru o societate fără fumat, prin descurajarea consumului de produse pe bază de tutun.

Decizia instanţei olandeze conţine însă şi o doză de incertitudine în privinţa închiderii efective a acelor spaţii pentru fumat, deoarece un nou recurs ar putea fi acceptat, potrivit companiilor mass-media din Olanda.

Tribunalul din Haga a respins de altfel o cerere formulată de asociaţia Clean Air Nederland care solicita ca interdicţia să vizeze toate spaţiile publice închise dedicate fumătorilor.AGERPRES

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Marius Baciu i-a atras atenția lui Vlad Chiricheș, după gafele comise de veteran, în meciul cu CFR: ”Se vedea că...
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african