Deputatul Victor Paul Dobre propune reorganizarea judeţelor, desfiinţarea UAT-urilor cu mai puţin de 1.500 de locuitori

Deputatul Victor Paul Dobre (PNL) propune o reformă a administraţiei publice locale şi centrale, prin desfiinţarea unităţilor administrativ-teritoriale cu mai puţin de 1.500 de locuitori, reorganizarea judeţelor, ceea ce înseamnă că 15 dintre acestea, cele mai puţin performante, vor fi alăturate altora, reducerea la jumătate instituţiilor deconcentrate şi un număr de cel mult 15 ministere. El doreşte şi mărirea mandatului aleşilor locali de la patru ani la şase ani.
Romania TV
14 feb. 2018, 11:29
Deputatul Victor Paul Dobre propune reorganizarea judeţelor, desfiinţarea UAT-urilor cu mai puţin de 1.500 de locuitori

Deputatul Victor Paul Dobre, vicepreşedinte la nivel regional al PNL, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, că are un proiect pentru modificarea administraţiei publice, atât la nivel central, cât şi local, spunând că aceasta a fost creată la mijlocul anilor ’60 şi nu a schimbată nici după Revoluţia din 1989.

“Consider că actuala administraţie publică centrală şi locală a României, cum se zice în popor: şi-a trăit traiul, şi-a mâncat mălaiul. Este o administraţie pe care au creat-o Nicolae Ceauşescu şi Partidul Comunist la jumătatea anilor 60 şi, din păcate, nu a fost schimbată nici în cele aproape trei decenii care au trecut de la Revoluţie. Cred că există şi o motivare politică, actuala administraţie avantajează Partidul Social Democrat, care a mai pierdut alegeri parlamentare, prezidenţiale, dar şi-a păstrat structurile de conducere în special în nivelul teritorial bază, dar şi în administraţia publică centrală”, a afirmat Victor Paul Dobre.

El a spus că trebuie desfiinţate unităţile administrativ-teritoriale care au sub 1.500 de locuitori ceea ce ar însemna o reducere cu aproximativ 15 la sută a acestora.

“În primul trebuie, să desfiinţăm, din punctul meu de vedere, toate structurile administrativ-teritoriale sub 1.500 de locuitori, nu se justifică, nu pot să susţină o administraţie publică, nu pot să susţină funcţionarea unei comune. Asta ar înseamna o reducere de 12-14 la sută a numărului de UAT-uri”, a explicat deputatul liberal.

Acesta consideră că pot fi reorganizate judeţele pentru a fi făcute unele mai mari, iar în acest mod s-ar reduce cel puţin 15 dintre acestea.

“Putem să adoptăm măsuri pe care le-au adoptat şi alţii, cum au fost polonezii, să facem judeţe mai mari. Putem reduce uşor într-o primă etapă cel puţin vreo 15 judeţe, care nu se justifică nici ca populaţie, nici ca produs intern brut, nici ca şi capacitate de dezvoltare”, a mai spus deputatul liberal.

Dobre a explicat că această reformă trebuie să continue şi să ajungă şi la nivelul administraţiei publice centrale, acolo unde ar fi nevoie de mai mult de 15 ministere.

“Trebuie o reformă majoră a administraţiei publice centrale, nu mai mult de 15 ministere. România are aproape 250 de secretari de stat, cei oficiali şi cei cu rang de secretar de stat. Aşa ceva nu există cred în jumătate de Europă la un loc, nu ar trebui să fie mai mult de 80 cu totul. La nivelul fiecărui judeţ nu ar trebuie să fie 50 de servicii deconcentrate, cred că maximul 25. Bineînţelesc că păstrăm instituţii de forţă, cum e Poliţia, cum e ISU, Jandarmeria, structuri absolut necesare, dar sunt o serie întreagă de structuri care sunt depăşite, care nu mai sunt necesare. Sau o bună parte din atribuţii se pot transfera consiliilor judeţene care să aibă o greutate mai mare”, a mai afirmat vicepreşedintele regional al PNL.

Victor Paul Dobre mai propune şi ca mandatul aleşilor locali să crească de la patru ani cât este în prezent la şase ani, dându-le astfel acestora posibilitate să dezvolte mai bine proiectele locale.

Vicepreşedintele PNL a precizat că acest proiect este unul personal, care nu reprezintă o poziţie oficială a partidului, dar că este împărtăşit de mai mulţi colegi.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Locurile din România în care poți găsi aur. Zonele în care metalul prețios poate fi descoperit în râuri
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
Playtech.ro
Când vine vara în România. Meteorologii Accuweather au schimbat prognoza
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Veste uriașă pentru șoferi. Scapă de o sancțiune grea
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se amână turul al doilea al alegerilor prezidențiale? Anunț oficial de la AEP
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Primul sondaj pentru Turul 2. Nicușor Dan recurerează spectaculos
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică