Gabriela Firea: Oferim tabere estivale pentru 1.000 de elevi şi studenţi din Chişinău

Primarul general Gabriela Firea a anunţat marţi că 500 de elevi şi 500 de studenţi din Chişinău vor beneficia de tabere în sezonul estival.
Romania TV
06 mart. 2018, 17:17
Gabriela Firea: Oferim tabere estivale pentru 1.000 de elevi şi studenţi din Chişinău

Gabriela Firea se află la Chişinău, într-o vizită oficială. „În ceea ce priveşte promisiunea pe care am făcut-o referitoare la elevii şi studenţii din Chişinău, vă informez că vom oferi un număr de 500 de tabere în sezonul estival pentru elevii din Chişinău şi un număr similar pentru studenţi”, a spus edilul general, conform unui comunicat transmis de PMB.

Firea a mai arătat că în baza acordului de colaborare, semnat la Bucureşti, pe 14 februarie, Municipalitatea bucureşteană va sprijini reabilitarea unei maternităţi şi a unui liceu din Chişinău.

„În ceea ce priveşte acţiunile concrete derivate din acordul nostru de cooperare, vom contribui la consolidarea maternităţii, respectiv a Spitalului nr.1, şi ne vom implica integral în reabilitarea unei secţii de pediatrie care nu se află în prezent în cei mai buni parametri. Am propus constituirea unui grup de lucru format din experţi ai celor două primării, astfel încât lucrările să poată demara cât mai rapid, iar reprezentanţii ASSMB vor demara discuţii privind organizarea unor stagii de perfecţionare pentru managerii unităţilor medicale din Chişinău şi pentru medicii rezidenţi şi specialişti, aşa cum am promis la semnarea Programului de cooperare. Intenţionăm, de asemenea, să colaborăm îndeaproape şi pentru refacerea Liceului ‘Mihai Eminescu’, care necesită lucrări urgenţe de reabilitare. În acest liceu învaţă o mie de elevi şi, deşi primăria din Chişinău a alocat bani pentru refacerea acestuia, sumele nu sunt suficiente, drept pentru care Bucureştiul va sprijini aceste lucrări”, a spus primarul.

Gabriela Firea a mai precizat că autorităţile de la Chişinău au cerut sprijin Bucureştiului la elaborarea unui regulament în ceea ce priveşte domeniul urbanismului, deoarece, în acest moment, în capitala R. Moldova nu există reglementări clare referitoare la controlul construcţiilor.

„Primarul Silvia Radu şi-a exprimat intenţia de a demara proiecte de revitalizare a patrimoniului arhitectural, solicitând expertiză specialiştilor de la Bucureşti pentru reabilitarea clădirilor care au valoare de patrimoniu din Centrul Vechi al capitalei Republicii Moldova. Astfel, echipele tehnice din cele două capitale se vor întâlni în perioada imediat următoare pentru a stabili un calendar de lucru”, menţionează sursa citată.

Tot în urma semnării programului de cooperare, Consiliul General al Municipiului Bucureşti a aprobat hotărârea care împuterniceşte RATB să încheie un acord cu Serviciul de Transport Local Chişinău, în vederea transmiterii a două autobuze care vor circula pe un traseu cultural al Capitalei Republicii Moldova, a arătat PMB.

De asemenea, direcţiile de cultură ale celor două primării au demarat programul „Săptămâna teatrelor bucureştene” la Chişinău şi „Săptămâna teatrelor din Chişinău” la Bucureşti.

Primarul interimar al Chişinăului, Silvia Radu, a arătat că fondurile care se vor aloca pentru renovarea Spitalului nr. 1, pentru Liceul ”Mihai Eminescu”, dar şi pentru acţiunile culturale sunt extrem de necesare.

„Practic, în acest moment se trece la un alt nivel. Dacă înainte majoritatea acţiunilor demarate împreună de cele două municipalităţi aveau în centru acţiunile culturale, iată că odată cu semnarea acestui acord trecem în etapa în care Primăria Municipiului Bucureşti oferă ajutor în domeniile cheie – sănătate, educaţie şi transport, iar astăzi am discutat despre operaţionalizarea acordului cadru. Cred că din acest moment a început numărătoarea inversă până la momentul în care vom vedea că aceste proiecte s-au materializat. Sunt încrezătoare că relaţia dintre Primăria Bucureşti şi Primăria Chişinău va progresa constant”, a spus Silvia Radu.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Antena 1 le amendează pe Catinca și Calina după eliminarea de la Asia Express 2025. Cum s-a ajuns la această decizie
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Nicușor Dan îl poate face uitat pe Călin Georgescu. Mutarea care i-a cucerit pe suveraniști: V-am spus dintotdeauna!
Playtech.ro
Cum obții bilete de tratament balnear în 2025, care pensionari pot beneficia de tratament subvenționat
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Preț carburanți marți, 16 septembrie 2025: Care este prețul benzinei și al motorinei azi
Cancan.ro
Ce a făcut Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu, după accidentul cauzat. Avem SINGURELE IMAGINI
iamsport.ro
Un mare rapidist, elogii la adresa lui MM Stoica: ”Cum să nu îl respect? Îi sunt recunoscător”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile private ale românilor. Noua lege pentru Pilonul II, II și IV
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Ursula von der Leyen propune o limită de vârstă pentru Facebook Instagram TikTok în Uniunea Europeană