Zeci de persoane sufocate în urma unor lovituri aeriene cu gaz de clor, în Siria

Zeci de cazuri de sufocare au fost anunţate după raidurile aeriene ale regimului sirian şi aliatului său rus asupra fiefului rebelilor Ghouta de Est, a anunţat joi un ONG, personalul medical evocând un posibil atac chimic.
Iulian Tudor
08 mart. 2018, 09:36
Zeci de persoane sufocate în urma unor lovituri aeriene cu gaz de clor, în Siria

Miercuri noapte, cel puţin 60 de persoane au suferit dificultăţi respiratorii în localităţile Saqba şi Hammouriyé după loviturile aeriene, a declarat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO). Potrivit ONG-ului, raidurile au fost efectuate de aviaţia regimului şi a Rusiei, un aliat neclintit al Damascului ce a negat în trecut că efectuează lovituri asupra Ghoutei de Est.

Medici de la un centru medical din enclava rebelă au asigurat la rândul lor că au tratat cel puţin 29 de pacienţi cu simptome de expunere la gaz de clor, potrivit Societăţii medicale siriano-americane (SAMS), un ONG ce sprijină centrele medicale în Siria, potrivit Agerpres.

„Din cauza unui atac cu gaz de clor în Ghouta de Est, pacienţii suferă de dificultăţi respiratorii severe”, a declarat SAMS miercuri noapte pe social media.

Citeşte şi Lupte grele în Siria miercuri noapte: Cel puţin 850 de persoane au murit. Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit

Regimul desfăşoară o ofensivă fără precedent împotriva enclavei rebele Ghouta de Est de la periferia Damascului şi bombardamentele au ucis peste 860 de civili începând din 18 februarie.

Cazuri similare de sufocare au fost deja anunţate de două ori în ultimele zile în enclava rebelă, potrivit OSDO. Regimul sirian, care a negat în mod repetat că utilizează arme chimice, a fost arătat cu degetul în ultimele săptămâni pentru presupuse atacuri cu gaz de clor, potrivit Agerpres.

Aceste acuzaţii, „nerealiste” potrivit preşedintelui sirian Bashar al-Assad, au provocat indignare pe scena internaţională, Washingtonul şi Parisul ameninţând cu lovituri în Siria.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, cu creditul de la bancă dacă persoana care a împrumutat banii a încetat din viață. Cine este obligat să plătească ratele
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Vești bune pentru românii fără asigurare, dar care suferă de boli cronice. Ce au decis autoritățile
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Dușmanul invizibil din casă. Ține-l la distanță cu aceste trucuri eficiente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african