Manda: Coldea nici n-a confirmat, nici n-a infirmat prezenţa sa la Gabriel Oprea, în noaptea alegerilor din 2009

Preşedintele Comisiei SRI, Claudiu Manda, a declarat marţi, după audierea fostului prim-adjunct al directorului SRI, Florian Coldea, că acesta a spus că nici nu confirmă, nici nu infirmă prezenţa sa la Gabriel Oprea în noapte alegerilor din 2009. 
Romania TV
13 mart. 2018, 19:26
Manda: Coldea nici n-a confirmat, nici n-a infirmat prezenţa sa la Gabriel Oprea, în noaptea alegerilor din 2009

Manda a susţinut că în cadrul audierilor au fost discutate mai multe subiecte, printre care deciziile CSAT cu privire la SRI, mandatele de siguranţă naţională şi despre relaţia lui Coldea şi a SRI cu partidele politice, cu Guvernul, cu DIICOT şi cu Alina Bica.

Întrebat dacă Florian Coldea a fost confirmat că a fost acasă la Gabriel Oprea în noaptea alegerilor prezidenţiale din 2009, Manda a spus: ”Acest aspect a fost atins tangenţial în contextul în care nu mai ştiu de unde a derivat discuţia. Surprinzător, a spus că nu confirmă, nu infirmă dacă a fost la domnul Oprea acasă. (…) A fost un element pe care noi îl aveam în momentul respectiv în atenţia comisiei. A fost o abordare tangenţială asupra subiectului. A avut un astfel de răspuns şi nu am continuat discuţiile în acest sens foarte mult”.

Citeşte şi Claudiu Manda: Audierea lui Coldea nu a vizat prezenta unor politicieni la evenimentele SRI

De asemenea, Manda a spus că s-a discutat şi dacă există un protocol între SRI şi Parchetul General, Coldea spunând şi în acest caz că nici nu confirmă, nici nu infirmă, conform News.ro

Claudiu Manda a mai spus au fost discutate mai multe subiecte, printre care deciziile CSAT cu privire la SRI, mandatele de siguranţă naţională şi despre relaţia lui Coldea şi a SRI cu partidele politice, iar Florian Coldea şi-a exprimat „toată disponibiliatea” să vină la o altă audiere.

„(…) Şi-a exprimat toată disponibilitatea să vină la o întâlnire următoare fără niciun fel de rezervă şi urmează să stabilim în perioada următoare când va fi întâlnirea cu domnul Coldea. Am discutat despre cum funcţiona SRI, despre relaţia domniei sale cu domnul gerioge Maior, relaţia cu structurile centrale şi structurile judeţene. Am discutat despre deciziile CSAT care vizau activitatea SRI. Am discutat despre protocoale cu referire la protocolul cu Parchetul de pe lângă ICCJ. Am discutat despre mandatele de securitate naţională, am discutat despre ce înseamnă judecători şi procurori anume desemnaţi pe mandatele de securitate naţională şi am mai discutat despre relaţia SRI şi a domniei sale cu partidele politice şi cu Guvernul, cu DIICOT şi cu doamna Bica. Am atins şi subiectul legat de ANAF şi relaţia SRI-ANAF. Am înţeles ce înseamnă mandatele de securitate naţională care vizează nu infracţiuni, ci riscuri şio ameninţări, posibilitatea de a culege date şi informaţii”, a mai susţinut senatorul PSD.

Citeşte şi Florian Coldea, după audierile maraton din Comisia SRI: Am servit doar statul vertical

Potrivit lui Manda, Coldea a fost întrebat şi dacă a pus umărul la construcţia unui partid politic şi a spus că nu.

„Despre relaţia cu doamna Bica şi DIICOT ne-a rugat să înţelegem că discutăm despre unele dosare care se află în instanţă şi nu doreşte să dezvolte unele subiecte. A confirmat că din partea SRI, a domniei sale şi a domnului Maior a fost o discuţie cu preşedintele României la iniţiativa SRI, a spus că a fost o chestiune proactivă la care a informat preşedintele României la vremea respectivă care ar fi motivele pentru care nu ar trebui să fie doamna Bica acceptată la DIICOT”, a adăugat Claudiu Manda.

Fostul prim-adjunct al directorului SRI, Florian Coldea, a declarat, marţi, la finalul audierilor din Comisia de control parlamentar al activităţii SRI, care au durat aproximativ opt ore, că a oferit „răspunsuri proactive” la toate întrebările şi că şi-a rezervat dreptul de a reveni la comisie cu noi detalii. El a spus că s-a discutat „şi despre sintagmele cu care astăzi este redefinit statul de către unele voci” şi că nu înţelege această sintagmă, ci se poate referi doar la „statul vertical”, pe care l-a „servit puternic în slujba României”. Florian Coldea a mai susţinut că înţelege „atracţia pentru mister şi poveşti cu spioni”, însă „aceste demersuri, care merg dincolo de lupta politică, riscă să se transforme în vânătoare de vrajitoare, care afectează instituţiile fundamentale ale statului”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde