Doliu pentru folclorul românesc. S-a stins din viaţă îndrăgita cântăreaţă de muzică populară, ducea cu ea o boală grea de zece ani

Cantareata de muzica populara si fosta asistenta medicala de la Spitalul Sfantul Ioan, Viorica Batan, a murit ieri, pe un pat de spital. Baiatul ei de suflet a povestit cu ce boala se lupta regretata artista, dar si cum s-a stins in fata lui.
Romania TV
02 apr. 2018, 14:18
Doliu pentru folclorul românesc. S-a stins din viaţă îndrăgita cântăreaţă de muzică populară, ducea cu ea o boală grea de zece ani

Viorica Batan a murit la doar 67 de ani fiind rapusa de o boala nemiloasa. Ea va fi inmormantata miercuri. A murit cantareata de muzica populara, si fosta asistenta medicala de la Spitalul Sfantul Ioan, Viorica Batan. Femeia s-a stins la doar 67 de ani, dupa o lupta grea cu o boala crancena. Baiatul ei de suflet, si fost coleg la spitalul la care lucra, Alexandru Sandu, e devastat. El ne-a povestit cat a luptat artista sa traiasca, dar si cum s-a stins in fata lui. 

“Acum vreo 10 ani i-a fost depistat un cancer la san. S-a operat, apoi, a facut un fibrom la uter. A suferit o noua interventie prin care i s-a scos uterul. L-a scurt timp a facut lichid in burta, apoi s-a extins boala in abdomen. E dureros pentru mine, a fost ca o mama pentru mine. Ea nu a avut copii, cu mine se purta ca si cum eram baiatul ei. A luptat foarte mult sa traiasca. A facut citostatice, radioterapie, le facea la spitalul la care lucram amandoi. Am fost colegi 10 ani la spital. Apoi a facut doua accidente vasculare cerebrale, iar dupa al treilea i-a paralizat partea dreapta. S-a stins de Florii, la ora 18.00 a fost declarat decesul. Era internata la Spitalul Bagdasar, eram acolo, s-a stins in fata mea. M-am dus cu flori la ea, in salon mai erau sotul si sora ei. S-a uitat la mine si s-a stins. E dureros, e greu pentru mine. Mi-e greu sa vorbesc. Ea a fost ca o mama pentru mine. Tot cu ea am fost si la emisiuni tv, am cantat, m-a ajutat si m-a sprijinit in tot”, a declarat Dr. Alexandru Sandu pentru WOWbiz.ro. 

Anamaria Prodan, scrisoare emoţionantă pentru mama sa, Ionela Prodan, care ar fi în stare gravă. „Aş da din timpul meu pentru ca tu…”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Nu s-a văzut la TV: Ianis Hagi, certat de Mircea Lucescu! „Chiar la schimbare i-a făcut observațiile!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj