Roland Garros 2018, şase românce pe tabloul principal. Doar trei ţări au mai multe jucătoare în primul tur

Şase reprezentante ale României, în frunte cu Simona Halep, numărul unu mondial, figurează pe lista jucătoarelor înscrise la cel de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, Roland Garros, programat între 21 mai şi 10 iunie în capitala Franţei.
Iulian Tudor
19 apr. 2018, 08:32
Roland Garros 2018, şase românce pe tabloul principal. Doar trei ţări au mai multe jucătoare în primul tur

Alături de Simona Halep, vor mai evolua pe zgura pariziană Sorana Cîrstea (locul 34 WTA), Irina-Camelia Begu (38), Mihaela Buzărnescu (40), Monica Niculescu (64) şi Ana Bogdan (66). Doar trei ţări au mai multe jucătoare decât ţara noastră pe tabloul principal la Roland Garros, acestea fiind Cehia, SUA şi Rusia.

Deţinătoarea trofeului, Jelena Ostapenko din Letonia, numărul 5 mondial, care a învins-o pe Simona Halep în finala de anul trecut, va fi prezentă la rândul ei la turneul parizian, alături de alte favorite, între care daneza Caroline Wozniacki (nr.2), spaniola Garbine Muguruza (nr.3) sau ucraineanca Elina Svitolina (nr.4).

Organizatorii au anunţat, totodată, că americanca Serna Williams şi belarusa Victoria Azarenka, două foste număr unu mondial, vor figura cu ”ranking” protejat la competiţia de la Roland Garros.

În proba de simplu masculin de la Roland Garros, România va fi reprezentată de un singur jucător, Marius Copil, ocupantul locului 86 ATP.

De pe lista publicată pe site-ul oficial al turneului lipseşte, însă, actualul număr doi mondial, elveţianul Roger Federer, care a decis să nu participe la sezonul pe zgură, aşa cum a procedat şi anul trecut.

Va fi prezent, în schimb, spaniolul Rafael Nadal, actualul lider al clasamentului ATP, care a câştigat de zece ori în cariera sa turneul de la Roland Garros, fiind supranumit „regele” zgurei, suprafaţa sa favorită.

Printre cei 104 tenismeni înscrişi pe lista participanţilor la Roland Garros 2018 mai figurează, între alţii, doi foşti lideri ai clasamentului ATP, sârbul Novak Djokovic şi britanicul Andy Murray, chiar dacă ultimul anunţase iniţial că vrea să revină în circuit cu ocazia sezonului pe iarbă, după o operaţie la şold.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Pericol de inundații în România! Hidrologii au emis avertizare cod portocaliu. Care sunt zonele vizate
Fanatik.ro
Sorin Cârțu, prima reacție după ce Tribunalul i-a dat dreptate lui Adrian Mititelu în privința palmaresului Craiovei: „Am luat foc în ședința aia”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Staţiunea din România în care urşii se plimbă pe pârtiile de schi! Avertisment serios din partea Jandarmeriei
Adevarul
Scandal sexual în Muntenegru. Doi oficiali de rang înalt și-au dat demisia după ce pe internet a apărut un clip în care apar în ipostaze intime
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce se întâmpla în clubul lui Nicu Ceaușescu. A recunoscut acum totul
MediaFlux
Primele stenograme din dosarul lui Robert Negoiță! Urmărirea penală, începută încă din noiembrie 2025: „Uite se întâmplă nenorocire ca la Rahova, acolo, și dai dracu’ de belea”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil