Comisia juridică a constatat că deputatul PNL Cezar Preda nu a încălcat Codul de conduită

Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi a Camerei Deputaţilor a constatat că deputatul Cezar Preda nu a încălcat niciuna dintre prevederile posibilelor abateri ale Codului de conduită al raportorilor APCE, aşa cum s-a arătat recent într-un raport al Organismului Independent de Investigaţie Externă. O adresă în acest sens a fost depusă miercuri la Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor, informează Agepres.
Romania TV
09 mai 2018, 11:47
Comisia juridică a constatat că deputatul PNL Cezar Preda nu a încălcat Codul de conduită

Comisia juridică a constatat că la Registratura Camerei Deputaţilor au fost înregistrate cinci plicuri de corespondenţă şi, în urma cercetărilor, niciunul dintre acestea nu a fost transmis deputatului Cezar Preda, datorită unor disfuncţionalităţi ale circuitului documentelor în cadrul grupului parlamentar al PNL.

„Comisia juridică consideră că nu poate fi imputat d-lui Cezar Preda sub niciun motiv transmiterea acestei corespondenţe şi îl exonerează de orice răspundere cu privire la neprimirea corespondenţei „, se spune în memorandumul comisiei adresat Biroului permanent.

Totodată, Comisia juridică consideră că astfel de documentare publice trebuie să aibă un conţinut verificat şi care să ţină cont întotdeauna de prezumţia de nevinovăţie şi de imaginea şi integritatea oamenilor politici menţionaţi în asemenea situaţii.

Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) a votat pe 26 aprilie o rezoluţie în care se solicită suspendarea activităţii în acest organism în cazul a cinci membri care fac obiectul unei investigaţii pentru ‘activitate coruptă’, informează agenţia EFE.

Mai mulţi actuali şi foşti membri ai APCE sunt bănuiţi că au fost ‘cumpăraţi’ de autorităţile din Azerbaidjan în schimbul votului lor, în ianuarie 2013, împotriva unui raport care denunţa situaţia deţinuţilor politici din această fostă republică sovietică. Unora dintre aleşi li s-ar fi oferit caviar, covoare sau nopţi la hoteluri de lux din Baku.

Principalul protagonist al scandalului este spaniolul Pedro Agramunt (membru al Partidului Popular), fost preşedinte al APCE, care anul trecut în octombrie a fost nevoit să demisioneze din acest post în urma unui alt scandal declanşat de o călătorie controversată pe care a efectuat-o în Siria, unde s-a întâlnit cu preşedintele Bashar al-Assad. Ceilalţi patru parlamentari vizaţi de rezoluţie sunt Jordi Xucla, tot un spaniol (deputat catalan membru al formaţiunii PDeCat), românul Cezar Preda (PPE), austriacul Stefan Schennach (socialist) şi politicianul conservator azer Samad Seydov. 

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
„Vezi că joci de 4 ori cu Csikszereda sezonul ăsta!”. Dialog fabulos între Gigi Becali și Marius Șumudică despre FCSB
Capital.ro
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia luată astăzi de Tribunalul București e definitivă
Playtech.ro
Un garaj construit legal, lipit de casă, trebuie intabulat? Ce spune legea
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Bărbatul din SUA care a ucis-o pe Iryna și-a motivat gestul. Nu o să îți vină să crezi ce scuză are. Conversația cu sora lui e halucinantă: 'Și vă spun, materialul a...
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Decizie majoră privind plata tuturor pensiilor!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie