Ministerul Finanţelor amână cu 3 luni aplicarea de sancţiuni pentru nedotarea cu aparate de marcat fiscale cu jurnal electronic

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) acordă un termen de graţie de trei luni pentru dotarea operatorilor economici cu aparate de marcat electronice fiscale cu jurnal electronic, termenele finale până la care aceştia sunt obligaţi să monteze noul echipament fiind 1 septembrie 2018 pentru contribuabilii mari sau mijlocii, respectiv 1 noiembrie 2018 pentru contribuabilii mici, informează joi instituţia.
Iulian Tudor
24 mai 2018, 16:56
Ministerul Finanţelor amână cu 3 luni aplicarea de sancţiuni pentru nedotarea cu aparate de marcat fiscale cu jurnal electronic

Potrivit sursei citate, Guvernul a aprobat ordonanţa de urgenţă care prevede acordarea unui termen de graţie de trei luni în care nu se aplică sancţiunile prevăzute de lege pentru nedotarea operatorilor economici cu aparate de marcat cu jurnal electronic, fără a modifica însă şi termenele obligatorii de dotare, şi flexibilizează procesul de vânzare a titlurilor de stat.

Actul normativ prevede amânarea cu trei luni a aplicării unor sancţiuni, după cum urmează: sancţiunea prevăzută de lege pentru nedotarea la termen a operatorilor economici cu aparate de marcat cu jurnal electronic se aplică în cazul contribuabililor mari sau mijlocii începând cu 1 septembrie 2018, în loc de 1 iunie 2018, iar în cazul contribuabililor mici începând cu 1 noiembrie 2018, în loc de 1 august 2018; sancţiunea prevăzută de lege pentru comercializarea de către distribuitorii autorizaţi a vechilor aparate de marcat se aplică începând cu 1 noiembrie 2018, în loc de 1 august 2018, astfel încât, dacă va fi cazul, operatorii economici care îşi deschid noi afaceri sau puncte de lucru să poată achiziţiona un aparat de marcat. În caz contrar, aceştia riscă blocarea activităţii.

În plus, documentul mai prevede prelungirea cu trei luni, până la data de 31 octombrie 2018, a termenului limită până la care îşi menţin valabilitatea avizele/autorizaţiile privind distribuţia aparatelor de marcat electronice fiscale dotate cu rolă jurnal.

Citeşte şi SCHIMBĂRI în 2018. Dispar casele de marcat cu rolă. Toate firmele trebuie să aibă case de marcat electronice

Ministerul Finanţelor Publice precizează că a autorizat toţi cei şapte distribuitori de case de marcat cu jurnal electronic care au depus până în prezent documentaţia prevăzută de lege, iar în acest context, datele de 1 septembrie 2018, respectiv 1 noiembrie 2018, reprezintă termenele finale până la care operatorii economici sunt obligaţi să se doteze cu noile aparate de marcat.

Totodată, ordonanţa de urgenţă vizează diversificarea canalelor de distribuţie şi flexibilizarea procesului de vânzare a titlurilor de stat emise de MFP pentru populaţie prin intermediul Companiei Naţionale Poşta Română în vederea tranzacţionării acestora. Ulterior, vor fi aprobate normele tehnice de aplicare, instrucţiunile detaliate de vânzare şi plata obligaţiilor la scadenţă pentru aceste titluri de stat, similare cu cele în vigoare pentru unităţile Trezoreriei Statului.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Xavi Pascual, cea mai mare lovitură dată de Dinamo în handbalul românesc în ultimele decenii: “Este o enciclopedie de manager sportiv!”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. O legendă a cinematografiei s-a stins. Toți românii au iubit-o. A marcat multe generații
Playtech.ro
Suspendarea permisului de conducere pentru viteză în Codul Rutier 2026 – când primești amendă, când rămâi fără carnetul de șoferi în localitate, pe DN și autostradă
Adevarul
Întâmplările stranii de la originea stațiunii Semenic, perla Banatului Montan: „Oferă mai mult decât Davosul”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa șefilor de la Rapid: ”Ați transferat balastru, rumeguș, borduri”
MediaFlux
SUA vor ca Ucraina și Rusia să încheie un acord de pace în martie! În mai ar putea fi organizate alegeri în Ucraina simultan cu un referendum
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil