SRI, dat în judecată de o primărie din Prahova pentru a spune dacă a făcut ”acte şi acţiuni” care-i vizau pe angajaţi

Comuna Floreşti din judeţul Prahova, prin primarul localităţii, David Eugen, cercetat penal şi condamnat în primă instanţă, a dat în judecată Serviciul Român de Informaţii pe motiv că această instituţie nu a răspuns la obiect unei cereri făcute în baza Legii privind liberul acces la informaţii de interes public, cerere prin care angajaşii din primăriei voiau să afle dacă SRI a întreprins ”acte şi acţiuni” care îi vizau.
Romania TV
30 mai 2018, 13:48
SRI, dat în judecată de o primărie din Prahova pentru a spune dacă a făcut ”acte şi acţiuni” care-i vizau pe angajaţi

În întâmpinarea depusă la Tribunalul Prahova se arată că, la începutul lunii aprilie a acestui an, angajaţii Primăriei Floreşti, prin primar, au trimis la SRI o adresă prin care solicitau ”furnizarea informaţiilor de interes public cu privire la acte şi acţiuni întreprinse de instituţia SRI în colaborare sau la solicitarea aletor instituţii (Parhcet General, parchete din subordine) şi care vizează angajaţi ai Primăriei comunei Floreşti, respectiv acele informaţii care nu sunt exceptate de la accesul liber”.

În luna mai a acestui an, SRI a comunicat Primăriei că există o colaborare între această instituţie şi autorităţi publice, inclusiv cu Ministerul Public.

”Cu toate acestea, SRI a refuzat să comunice datele şi informaţiile solicitate prin adersa nr. 5363/02.04.2018, aspect ce rezultă dincuprinsul adresei 41418/04.05.2018, acest refuz fiind unul nejustificat, deoarece motivarea sa este străină de dispoziţiile legale în vigoare. (…) Pe de altă parte, informaţiile solicitate de angajaţii Primăriei Floreşti nu fac parte din categoria celor ce sunt excepştate de la accesul liber al cetăţenilor, portivit art. 12 din lege” se mai arată întâmpinarea depusă la Secţia de contencios administrativ a Tribunalului Prahova.

Dosarul a fost înregistrat pe 22 mai, iar primul termen a fost stabilit pentru 19 iunie.

Primarul comunei prahovene Floreşti, Eugen Eduard David, aflat la al patrulea mandat, a fost condamnat în 30 martie, cu câteva zile înainte ca adresa să fie trimisă către SRI, la un an şi trei luni de închisoare cu suspendare, primind şi interdicţia de a ocupa funcţii publice pe o perioadă de trei ani. El a fost găsit vinovat pentru mai multe infracţiuni de conflict de interese, după ce a acordat ajutoare de urgenţă unor rude ale sale, de la bugetul primăriei pe care o conduce.

Sentinţa nu este definitivă şi a fost contestată.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Vești proaste pentru Costel Gâlcă și rapidiști. A venit anunțul după victoria de la Sibiu – joacă abia în martie. Exclusiv
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Pensia pentru limită de vârstă 2026. Cine poate ieși la pensie anul acesta
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Radu Naum, ȘOCAT de ”șpaga” găsită în ghiozdan după un meci internațional: ”Îl lăsasem într-o cameră de unde să nu îl ia nimeni”
MediaFlux
România, vizată de un război al Rușilor? Țara noastră apare în Operațiunea „Faza zero”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil