Plângere penală împotriva soţilor Iohannis, trimisă la Parchetul Curţii de Apel Alba Iulia

O plângere penală depusă de site-ul Luju.ro împotriva soţilor Iohannis şi a notarului Radu Bucşa a fost declinată de procurorii DNA către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia. Plângerea priveşte modul în care soţii Iohannis au dobândit unul dintre imobilele lor, care ulterior a fost pierdut definitiv în instanţă.
Romania TV
05 iun. 2018, 10:33
Plângere penală împotriva soţilor Iohannis, trimisă la Parchetul Curţii de Apel Alba Iulia

Site-ul Luju.ro a depus plângerea la DNA la începutul lunii mai şi a primit următorul răspuns: 

„Va facem cunoscut ca prin ordonanta nr. 250/P/2018 din data de 25.05.2018 a Directiei Nationale Anticoruptie – Sectia de combatere a infractiunilor asimilate infractiunilor de coruptie s-a dispus declinarea competentei de solutionarea cu privire la denuntul formulat impotriva lui Radu Gabriel Bucsa, Carmen Georgeta Iohannis si Klaus Werner Iohannis in favoarea Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia”, se arată în răspunsul DNA.

Luju.ro acuză că soţii Iohannis au obţinut ilegal beneficii materiale de pe urma casei din Sibiu pe care au pierdut-o în instanţă.

Preşedintele statului se bucură de imunitate pe durata mandatului. Acest lucru a fost întărit inclusiv printr-o decizie a Curţii Constituţionale, în 2014.

Imunitatea de care beneficiază preşedintele României este un mijloc de protecţie, menit să îl apere de eventuale presiuni, abuzuri şi procese şicanatorii îndreptate împotriva sa în exercitarea mandatului, având drept scop garantarea libertăţii de exprimare, arată în motivare Curtea Constituţională a României (CCR).

În 13 noiembrie, CCR a respins ca neîntemeiată excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Gabriela Firea referitoare la imunitatea preşedintelui şi a constată că dispoziţiile art.312 alin.(2) din Codul de procedură penală sunt constituţionale în raport cu criticile formulate. Excepţia a fost ridicată într-o cauză având ca obiect soluţionarea unei plângeri împotriva ordonanţei procurorului prin care s-a dispus suspendarea urmăririi penale a preşedintelui Traian Băsescu întrucât există un impediment legal temporar pentru punerea în mişcare a acţiunii penale: imunitatea.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Jucătorul uitat care ar fi putut întoarce soarta calificării în Turcia. Cifre impresionante ale fotbalistului neconvocat de Mircea Lucescu
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Câţi bani a cheltuit Nicusor Dan pe vizitele externe în 2025? Suma nici nu se compară cu cea de care a dispus Iohannis
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia a fost eutanasiată! Tânăra de 25 de ani a ales să fie singură în cameră în timp ce... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Pensiile din luna aprilie se dau mai devreme. Anunțul Ministerului Muncii despre ajutoarele pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj