Premierul DEMISIONEAZĂ după o serie de manifestaţii şi a unui scandal judiciar

Premierul georgian hiorghi Kvirikaşvilia anunţat că demisionează în urma unei serii de manifestaţii şi unui scandal judiciar în această fostă republică sovietică din Caucaz.
Filip Stan
14 iun. 2018, 07:39
Premierul DEMISIONEAZĂ după o serie de manifestaţii şi a unui scandal judiciar

Într-un discurs televizat, Kvirikaşvili a anunţat că decizia îi este motivată de asemenea de ”dezacorduri fundamentale” cu preşedintele partidului aflat la putere, Visul Georgian, foarte influentul miliardar şi fost premier Bidzina Ivanişvili.

Aflat la putere de doi ani şi jumătate, Guvernul Kvirikaşvili s-a confruntat în ultimele luni cu manifestaţii contra politicii sale economice. Premierul a dat mereu asigurări că a permis micii ţări din Caucazul de Sud să atingă ”cea mai puternică creştere economică din regiune”, informează news.ro.

În 2017, 22,5% dintre georgieni trăiau sub pragul sărăciei, un nivel în creştere comparat cu cel din 2016 (20,7%), potrivit unui raport al Fondului ONU pentru Copii (UNICEF). În aprilie, mii de manifestanţi au protestat faţă de măsurile economice ale Guvernului. La sfârşitul lui mai, mii de tineri au participat la altă manifestaţie, furioşi din cauza unor raiduri ale poliţiei în discoteci, în cadrul unei campanii de luptă împotriva drogurilor.

La 1 iunie, manifestanţi au ieşit din nou în stradă pentru a cere demisia premierului şi a procurorului general Irakli Şotadze, în cadrul unui scandal judiciar. Acesta din urmă a fost acuzat că aintervenit într-un proces cu privire la crimă în favoarea unuia dintre suspecţi, fiul unui fost coleg. Judecat după uciderea mai multor adolescenţi într-o încăierare la Tbilisi în 2017, acuzaţiile formulate împotriva suspectului au fost modificate în favoarea sa. Procurorul General a demisionat atunci, iar Kvirikaşvili a dispus o nouă anchetă cu privire la aceste crime. Aceste manifestaţii au fost urmate de o grevă la metrou, care a paralizat capitala, în care trăiesc 1,2 milioane de persoane, scrie news.ro.

Potrivit Constituţiei georgiene, demisia lui Kvirikaşvili o antrenează pe cea a întregului Guvern. Partidul Visul Georgian are şapte zile la dispoziţie să aleagă un nou candidat la postul de premier, care urmează să fie acceptată sau refuzată de preşedintele ţării, a cărei funcţie este în mare măsură protocolară.

Plecarea lui Kvirikaşvili este ”o consecinţă logică a nemulţumirii populatre faţă de politica sa, iar asta a culminat recent cu manifestaţii”, a declarat pentru AFP analistul georgian Ghela Vasadze. ”Însă asta arată înainte de toate că există o luptă internă de putere cu Partidul Visul Georgian”, adaugă el. Iar această luptă ”a intrat în faza sa intensă, iar Bidzina Ivanişvili a demonstrat încă o dată cine ţine frâiele Georgiei”, a apreciat el, informează news.ro

Cel mai bogat om din Georgia, Ivanişvili a fost premier din octombrie 2012 în noiembrie 2013. El s-a întors în politică în mai şi a preluat conducerea Partidului Visul Georgian, pe care l-a fondat şi care se află la putere din 2012.

DailyBusiness
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Adio, plată cu cardul. Decizia care a zdruncinat giganții Visa și Mastercard. Se aplică din 2026
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Dublă criză pe piața imobiliară. Deficitul scumpește locuințele
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Cum se comportă Piedone cu soția lângă el! Toată lumea-l știe de zbir, dar CANCAN.RO l-a filmat într-o altă ipostază
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Reguli ITP în România. Mașinile care NU mai au drept de circulație. Înmatricularea se suspendă automat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Premierul Ilie Bolojan a anunțat decizia Guvernului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă