Un mare juriu din Texas a decis ca Bela şi Marta Karolyi să nu fie inculpaţi în legătură cu cazul Nassar

Un mare juriu din Texas a refuzat să îi inculpeze pe Bela şi Marta Karolyi pentru rolul lor în abuzurile sexuale ale fostului medic al echipei de gimnastică a SUA, Larry Nassar, relatează Reuters.
Filip Stan
30 iun. 2018, 05:42
Un mare juriu din Texas a decis ca Bela şi Marta Karolyi să nu fie inculpaţi în legătură cu cazul Nassar

Procuratura din Walker County a anunţat că nu s-au descoperit dovezi ale unor activităţi condamnabile ale soţilor Karolyi.

Un mare juriu l-a inculpat pe Larry Nassar, pe numele acestuia existând şase capete de acuzare pentru agresiune sexuală a unui copil, pentru acţiunile sale la ferma din Huntsville, aflată la aproximativ 110 kilometri de Houston. Marele juriu a inculpat-o şi pe o fostă antrenoare din cadrul federaţiei de gimnastică, Deborah Van Horn.

Bela şi Marta Karolyi declarau, într-un Interviu pentru NBC, în luna aprilie, că nu au ştiut nimic de agresiunile sexuale care ar fi avut loc la ferma lor. Marta Karolyi a precizat că nu avea cum să ştie că Nassar le abuza pe sportive.

O avocată a mai multor sportive care au fost agresate sexual de Nassar a acuzat cuplul că ar fi ignorat ceea ce se întâmpla la fermă, deşi primiseră numeroase semnale în legătură cu abuzurile.

Larry Nassar, care a lucrat şi pentru Universitatea din Michigan, a fost condamnat în ianuarie, în Michigan, la până la 175 de ani de închisoare pentru agresarea sexuală a tinerelor gimnaste care se aflau în grija sa. La procesul din Michigan, au depus mărturie aproximativ 160 de victime ale lui Nassar.

Ferma soţilor Karolyi a fost folosită în mod regulat pentru cantonamente, dar la scurt timp după condamnarea lui Nassar, Federaţia Americană de Gimnastică a anulat şedinţele de pregătire de acolo.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet