Protest anunţat în Bucureşti, duminică: „Poporul e suveran. Opriţi legalizarea corupţiei!”

Un nou protest este anunţat să aibă loc duminică, în Piaţa Victoriei din Capitală, sub sloganul "Poporul e suveran. Opriţi legalizarea corupţiei”. Manifestaţia face parte dintr-un lung şir de proteste care au avut loc atât în Bucureşti, cât şi în restul ţării, după adoptarea de către Parlament a modificărilor la Codul penal şi la Codul de procedură penală. 
Romania TV
08 iul. 2018, 07:39
Protest anunţat în Bucureşti, duminică:

„Nu cedăm în faţa infractorului Dragea, nu acceptăm să legalizeze corupţia, nu acceptăm să încalce voinţa poporului şi să suspende cele 6,5 milioane de voturi care au ales preşedintele, ca să scape ei de puşcărie. (…) Vă chemăm pe toţi în stradă. Vă chemăm la Bucureşti duminică, pe cei care puteţi să veniţi. Vă chemăm să ieşiti în stradă în oraşele voastre, dacă nu puteţi ajunge la Bucureşti”, scriu organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului, potrivit News.ro.

Protestul ar urma să aibă loc duminică seară în Piaţa Victoriei din Capitală.

Tot pe reţelele de socializare a fost anunţat un protest şi pentru luni, când coaliţia de guvernare ar urma să decidă dacă începe procedura de suspendare a preşedintelui.

De asemenea, miercuri, părinţii vor să blocheze timp de două ore zona Parlamentului, urmând să protesteze pe toate trecerile de pietoni din jurul clădirii astfel încât să fie întrerupt traficul rutier.

„Pentru cine luptăm? În primul rând, pentru copiii noştri! Nu ne dorim să crească într-o ţară în care infractorii au mai multe drepturi decât cetăţenii oneşti! Nu ne dorim să crească într-o ţară în care oamenii să moară ucişi de corupţie! Nu ne dorim să părăsească ţara! Părinţi, ieşiti în stradă! Haideţi să blocăm zona Parlamentului timp de două ore pentru a atrage atenţia bucureştenilor şi parlamentarilor că nu suntem de acord cu ceea ce se întâmplă!”, spun organizatorii.

Aceste proteste vin în continuarea şirului de manifestaţii care au avut loc în Capitală şi în mai multe oraşe după adoptarea de către Parlament a modificărilor la Codul penal şi la Codul de procedură penală.

De asemenea, preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a declarat joi că a discutat cu preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, că din punctul său de vedere suspendarea din funcţie a preşedintelui Klaus Iohannis trebuie să fie o opţiune serioasă. Dragnea a spus că luni ar urma să se ia o decizie.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Estavana Polman, interviu eveniment: „Vreau să îmi închei cariera la Rapid!” Semnal de alarmă pentru handbalul românesc: „Îmi doresc o ligă corectă!” + Sfat pentru tinerele jucătoare: „Nu căutaţi doar banii”. Video exclusiv
Capital.ro
Amendă la frontieră, plus confiscarea tuturor banilor. Sumele în numerar care trebuie declarate când intri sau ieși din România
Playtech.ro
Până la 30% în plus la alocaţia pentru copii. Cum pot obţine părinţii suma de bani
Adevarul
Eșec răsunător pentru Rusia în startul ofensivei de primăvară: 900 de soldați pierduți în 36 de ore
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce secret ascunde crucea lui Gigi Becali de la palat: ”Asta e cea mai tare chestie”
MediaFlux
Guvernul schimbă regulile pentru românii care au mașini second-hand
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj