Opt oameni judecaţi pentru poarta dărâmată în Timişoara. În urma tragediei a murit un tânăr

Ancheta în cazul morții tânărului peste care s-a prăbușit poarta de intrare în Timişoara, la furtuna din 17 septembrie 2017, a trecut de la faza anchetării faptei, la puneri sub acuzare.
Romania TV
11 iul. 2018, 09:26
Opt oameni judecaţi pentru poarta dărâmată în Timişoara. În urma tragediei a murit un tânăr

Reprezentanții Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au anunțat că există opt suspecți în acest dosar. Reprezentanții Ministerului Public nu au făcut până acum public numele celor opt, deoarece procurorul de caz este în concediu.

Potrivit comunicării Parchetului, citate de pressalert.ro, în acest dosar se fac cercetări pentru infracțiunea de ucidere din culpă, dar și de proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei construcţii ori executarea de modificări ale acesteia fără respectarea reglementărilor tehnice privind stabilitatea şi rezistenţa, dacă în acest fel este pusă în pericol viaţa sau integritatea corporală a uneia ori mai multor persoane sau duce la uciderea vreunei persoane. În cazul acestei infracțiuni pedeapsa este de la trei la zece ani închisoare. Vă reamintim că structura de beton a cedat în timpul furtunii și a picat peste mașina în care se afla tânărul.

Pressalert.ro a dezvăluit faptul că lucrările de reabilitare a porții de intrare în oraș s-au făcut fără respectarea legii, neexistând proiect pentru lucrările efectuate și nici o serie de avize obligatorii, inclusiv de la Inspectoratul de Stat în Construcții. De asemenea, certificatul de urbanism și autorizația de construire date de Primăria Timișoara au fost emise ilegal pentru că, în conformitate cu legea, documentele trebuiau emise de Consiliul Județean Timiș deoarece construcția este amplasată pe teritoriul administrativ al Timișoarei și Ghirodei.

Ulterior dezvăluirilor, Inspectoratul de Stat în Construcții a confirmat oficial șirul de ilegalități comise în timpul reabilitării printr-un raport de control. Imediat a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, cercetările fiind coordonate de un procuror de la Parchetul de pe lângă Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara. În acest dosar, au fost audiați în calitate de martori primarul Nicolae Robu și viceprimarul Dan Diaconu.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a anunțat ce se întâmplă cu Ștefan Baiaram: „Fiecare dă cât poate pentru echipă”
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Cât costă să faci un gard de lemn, în 2025? Preţuri pentru un metru liniar
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Ce este „Trigonul de apă”, unul dintre cele mai rare fenomene astrologice posibile. Cum influențează zodiile în primele săptămâni din noiembrie
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai