Două persoane, reţinute în cazul celor doi bărbaţi găsiţi morţi la sediul unei firme de pe Bulevardul Timişoara din Capitală

Două persoane au fost reţinute în cazul celor doi bărbaţi găsiţi morţi la sediul unei firme de pe Bulevardul Timişoara, din Capitală, urmând ca în cursul zilei de marţi să fie prezentaţi procurorilor cu propunere de arestare preventivă.
Romania TV
17 iul. 2018, 05:16
Două persoane, reţinute în cazul celor doi bărbaţi găsiţi morţi la sediul unei firme de pe Bulevardul Timişoara din Capitală

Procurorii criminalişti din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au dispus reţinerea pentru 24 de ore a doi suspecţi, cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de omor, respectiv omor calificat asupra a doi paznici aflaţi într-o hală din Capitală, aceştia fiind acuzaţi că ar fi bătut un alt paznic în 2017, care ulterior a decedat.

„În noaptea de 15-16.07.2018, în incinta unei fabrici situate pe bd. Timişoara, la nivelul 1 al unei hale dezafectate, cei doi inculpaţi ar fi exercitat acte de violenţă asupra victimelor M.M. şi C.M., agenţi de pază care-şi desfăşurau activitatea la obiectivul menţionat, care au provocat căderea acestora la nivelul inferior şi lovirea de plan dur, leziunile suferite (traumatism toracic cu multiple fracturi costale, ruptură de splină, traumatism abdominal, ruptură de parenchim renal, respectiv multiple fracturi costale, hemoperitoneu, fractură de bazin) conducând la decesul victimelor”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Victimele au fost găsite luni dimineaţă, conform unui anunţ al Poliţiei.

Totodată, cei doi sunt suspectaţi că în 2017 ar fi exercitat acte de violenţă asupra unui alt agent de pază care îşi desfăşura activitatea la obiectivul menţionat, provocându-i leziuni traumatice cranio-cerebrale – fracturi craniene care au cauzat decesul.

Cadavrul acestuia a fost descoperit la circa o lună de la data semnalării dispariţiei, iar starea corpului neînsufleţit nu a permis atunci stabilirea cu certitudine a mecanismului de producere a leziunilor traumatice.

„În cursul acestei zile, va fi sesizat judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bucureşti în vederea luării măsurii arestării preventive a inculpaţilor pe o durată de 30 de zile”, se arată în comunicat.

Cercetările sunt continuate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti – Secţia de urmărire penală şi Serviciul Omoruri din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

În cursul nopţii au fost audiaţi mai mulţi angajaţi ai firmei la care făceau serviciul de pază cei doi bărbaţi decedaţi, dar şi ai firmei de pază la care aceştia lucrau.

La finalul audierilor au fost reţinuţi doi suspecţi. Cei doi bărbaţi, paznici, unul în vârstă de 52 de ani, iar celălalt în vârstă de 65 de ani, au fost găsiţi decedaţi, luni, în jurul orei 09.45.

Citeşte şi: Anchetă în cazul celor doi paznici găsiţi morţi în Capitală. Au fost filmaţi cu câteva ore înainte să moară

Cercetările sunt desfăşurate de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti împreună cu Serviciul Omoruri.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Adevărata poveste a venirii lui Marius Baciu la Steaua. Dezvăluirile omului care l-a adus în Ghencea. Exclusiv
Capital.ro
Românii care trebuie să își actualizeze actele de identitate. Pot solicita Cartea Electronică de Identitate
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi