Forbes: George Clooney, actorul cu cele mai mari câştiguri înregistrate într-un an. Ce sumă i-a intrat în cont celebrului actor

George Clooney este, potrivit clasamentului Celebrity 100 al Forbes, actorul cu cele mai mari câştiguri înregistrate în decurs de un an, iar lista celebrităţilor este condusă de boxerul Floyd Mayweather.
Romania TV
17 iul. 2018, 10:21
Forbes: George Clooney, actorul cu cele mai mari câştiguri înregistrate într-un an. Ce sumă i-a intrat în cont celebrului actor

Clooney este listat cu încasări de 239 de milioane de dolari. Mare parte din această sumă a fost rezultatul vânzării companiei de tequila pe care actorul în vârstă de 57 de ani fondat-o.

Estimarea făcută de Forbes face referire la suma obţinută înainte de plata taxelor în anul început pe 1 iunie 2017.

George Clooney se află totuşi pe locul al doilea în rândul celebrităţilor, după boxerul Floyd Mayweather, care a încasat 285 de milioane de dolari. Din această sumă, 275 de milioane de dolari i-au revenit în urma meciului disputat în august 2017 cu Conor McGregor, care a generat încasări de 550 de milioane de dolari.

Vedeta de televiziune Kylie Jenner ocupă locul al treilea, cu 166,5 milioane de dolari, Judy Sheindlin, cunoscută drept Judge Judy, a încasat 147 de milioane de dolari şi se află pe locul al patrulea, iar actorul Dwayne Johnson, 124 de milioane de dolari, clasându-se pe locul al cincilea, scrie News.ro.

Trupa U2 a avut încasări de 118 milioane de dolari în ultimele 12 luni, în mare parte mulţumită turneului „Joshua Tree”, serie concerte la care au participat aproximativ 2,7 milioane de oameni.

Coldplay se află pe locul al şaptelea, cu încasări de 115,5 milioane de dolari, fotbalistul argentinian Lionel Messi, pe poziţia a opta, cu 111 milioane de dolari, cântăreţul britanic Ed Sheeran, pe cea de-a noua, cu 110 milioane de dolari, iar atacantul portughez Cristiano Ronaldo, pe cea de-a zecea, cu 108 milioane de dolari.

Celebrity 100 a Forbes clasează celebrităţile din întreaga lume din punct de vedere al încasărilor estimate pentru perioada 1 iunie 2017 – 1 iunie 2018, înainte de plata taxelor.

Dintre cele 100 de personalităţi listate pentru ultimul an doar 15 sunt femei, cu una mai puţin faţă de anul trecut.

Câştigurile totale ale celor 100 de celebrităţi sunt, pentru ultimele 12 luni, de 6,3 miliarde de dolari, cu 22% mai mult decât 2016 – 2017.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
„Nu-l pui pe ciobănaș în centrul defensivei”. Vivi Răchită, ironii la adresa fundașilor lui Becali: „După BBC de la Juventus, avem DDB de la FCSB”
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
ANM anunță o răcire puternică în România. Cât durează furtunile și când revin temperaturile de aproape 40 de grade
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ei sunt tinerii care și-au pierdut viața în Grecia, după ce elicopterul în care se aflau s-a prăbușit. Erau proaspăt căsătoriți și se aflau în luna de miere
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Șefa CCR, Simina Tănăsescu, a explicat de ce s-a întâlnit de fapt cu Ilie Bolojan: Am adresat o întrebare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat