Aur pentru România! Echipajul masculin de patru rame, cea mai strălucitoare medalie la CM de canotaj

Echipajul masculin de patru rame ale României a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial de canotaj de la Poznan. Pentru delegaţia tricoloră este a patra medalie, anterior fiind obţinute două de argint şi încă una de aur.

29 iul. 2018, 11:48

Medalia de aur de duminică a fost câştigată de echipajul format din Mihai Vasile Ţigănescu, Cosmin Pascari, Ştefan Constantin Berariu şi Ciprian Huc.

Anterior, medaliile tricolore au fost obţinute de echipajul feminin de patru rame – Mădălina Hegheş, Amalia Bereş, Mădălina Casu, Roxana Parascanu (argint); echipajul feminin de patru vâsle – Elena Logofătu, Georgiana Vasile, Nicoleta Pascanu, Simona Radiş (aur) şi echipajul masculin de dublu rame – Dumitru Alexandru Ciobica şi Florin Lehaci (argint).

În ultima finală cu participare românească la start va concura echipajul masculin de opt plus 1, format din sportivii Alexandru Chioseaua, Mugurel Semciuc, Alexandru Matinca, Radu Constantin, Adam Constantin, Sergiu Bejan, Robert Dedu, Alexandru Macovei şi Adrian Munteanu.

Fetele au luat argint

Mădălina Hegheş, Amalia Bereş, Mădălina-Gabriela Caşu şi Roxana Paraşcanu au câştigat argintul la patru rame feminin, fiind înregistrate în 06 min 34 sec 220/1000, după Rusia (06:31.490), dar înaintea Chinei (06:35.430).

Echipajul masculin de opt plus 1, medalie de bronz la Campionatul Mondial de tineret de la Poznan

Echipajul masculin de opt plus 1 al României a obţinut, duminică, medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Poznan. România a adunat cinci medalii, din care două de aur.

Cursa a fost câştigată de SUA (5:22.48 minute), iar echipajul Marii Britanii şi cel al României au fost următoarele, la 2.45 secunde distanţă. Departajarea s-a făcut la fotografie.

Echipajul României este format din sportivii Alexandru Chioseaua, Mugurel Semciuc, Alexandru Matinca, Radu Constantin, Adam Constantin, Sergiu Bejan, Robert Dedu, Alexandru Macovei şi Adrian Munteanu.

Medalia de bronz este a cincea pentru România la Campionatul Mondial de la Poznan, celelalte fiind obţinute de echipajul masculin de patru rame (aur), echipajul feminin de patru vâsle (aur), echipajul feminin de patru rame (argint) şi echipajul masculin de dublu rame (argint).