Liviu Pop: Bacalaureatul profesional, un pas timid. Noua lege a educaţiei trebuie urgent adoptată

Ministrul delegat pentru dialog social, Liviu Pop, salută decizia comisiei de educaţie din Senat de a aproba introducerea, în Legea educaţiei, a amendamentului privind bacalaureatul profesional, subliniind însă că acesta este doar un pas "timid" spre stabilizarea sistemului de învăţământ.
Romania TV
05 sept. 2012, 18:39
Liviu Pop: Bacalaureatul profesional, un pas timid. Noua lege a educaţiei trebuie urgent adoptată

„Odată cu această decizie, corectă şi absolut necesară, începând cu anul 2013, tinerii vor avea posibilitatea de a urma atât calea învăţământului superior, cât şi opţiunea de a intra pe piaţa muncii direct din băncile liceului. Consider, însă, că acesta este doar un pas timid făcut spre stabilizarea sistemului de învăţământ românesc şi doresc, totodată, să reamintesc ministrului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Ecaterina Andronescu, faptul că noua Lege a Educaţiei este blocată, de mai bine de un an, la comisia de învăţământ din Senat”, a declarat Pop, fost interimar la Educaţie.

Potrivit lui Liviu Pop, în cazul în care se doreşte o adevărată reformare a sistemului de învăţământ, noua lege a educaţiei trebuie urgent adoptată.

Comisia de educaţie din Senat a aprobat, miercuri, introducerea în Legea educaţiei a unui amendament care prevede opţiunea Bacalaureatului profesional.

Potrivit ministrului Educaţiei, Ecaterina Andronescu, bacalaureatul profesional are comun cu bacalaureatul naţional probele de competenţă, apoi cei care optează pentru această variantă trebuie să susţină un proiect, o probă practică şi un examen scris la educaţia antreprenorială, care este comună tuturor liceenilor.

Andronescu a spus sâmbătă, după şedinţa de guvern, că bacalaureatul de anul viitor, probabil, va fi diferenţiat, iar liceenii care nu vor să urmeze o facultate, ci doresc să intre pe piaţa muncii, pot da bacalaureatul profesional, care va fi o nouă formă de finalizare a studiilor liceale.

Ministrul Educaţiei a afirmat că, în urma discuţiilor pe care le-a avut cu mai mulţi directori de şcoală, precum şi cu reprezentanţi ai inspectoratelor, s-a ajuns la concluzia că trebuie introdusă o nouă formă de finalizare a studiilor liceale.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani primesc Dan Alexa și Gabi Tamaș pentru participarea la Asia Express. Cei doi foști fotbaliști sunt plătiți regește de Antena 1
Capital.ro
Se renunță încet la numerar. Cum preferă să plătească peste jumătate dintre români
Playtech.ro
Vezi linii drepte sau curbe, iluzia optică care îți face creierul să nu mai înțeleagă nimic
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
ȘOC în Familia Regală! Prințul a recunoscut public că are un copil nelegitim 😲
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur