Rugbyştii de la CSM Bucureşti au donat sânge pentru Adelina Gavrilă. Fosta atletă se zbate între viaţă şi moarte

Fosta triplusaltistă Adelina Gavrilă Oancea se confruntă cu probleme legate de naşterea copilului său, programată în 2 august, şi când va suferi o intervenţie majoră, fiind nevoie de sânge. Printre cei care au donat pentru medaliata la Europene şi Mondiale se numără şi rugbiştii de la CSM Bucureşti.
Ionela Marcu
30 iul. 2018, 14:52
Rugbyştii de la CSM Bucureşti au donat sânge pentru Adelina Gavrilă. Fosta atletă se zbate între viaţă şi moarte

Ajunşi din cantonament duminică noapte, sportivii de la CSM Bucureşti au donat sânge, luni, în încercarea de a salva viaţa fostei atlete Adelina Gavrilă Oancea (39 de ani), care se află în stare gravă de sănătate.

Ea urmează să nască la 2 august, însă sarcina are complicaţii majore. Şansele ca Adelina (mamă a unui băieţel de patru ani) să supravieţuiască operaţiei care va urma după naştere sunt extrem de mici, iar necesarul de sânge în cazul intervenţiei chirurgicale estimată a dura peste cinci ore este foarte mare, potrivit medicilor.

Sportivii clubului din Capitală s-au mobilizat, iar campaniei lor s-au alăturat şi rugbişti de la Dinamo şi Steaua.

Ne bucurăm că am terminat cantonamentul şi am ajuns la timp. Nu este prima dată când donăm sânge, suntem obişnuiţi să facem astfel de gesturi. Sperăm ca Adelina să-şi revină cât mai repede, iar alţii să ne urmeze exemplul şi să vină să doneze sânge. Adelina merită tot sprijinul nostru„, a spus căpitanul echipei CSM, Adrian Ion.

Citeşte şi Fosta atletă Adelina Gavrilă, în pericol de moarte. Şansele de supravieţuire sunt de 20%, are nevoie urgentă de sânge

Adelina este un caz special. Din păcate, această problemă apare o dată la un milion. Am venit cu inima deschisă şi ne dorim din suflet să o ajutăm să treacă peste acest hop. În astfel de situaţii nu contează dacă ştii persoana sau dacă doar auzi despre o problemă a cuiva, este vorba despre familia sportului românesc şi contează doar să ne ajutăm între noi. Sperăm ca Adelina să fie cât mai bine după naştere, iar noi o vom invita cu drag la meciurile noastre„, a declarat şi rugbistul Stelian Burcea, de la CSM Bucureşti.

Adelina Gavrilă Oancea este campioană europeană de junioare şi medaliată cu bronz la Mondialele de juniori şi tineret la triplusalt. În plus, sportiva a reprezentat România la două ediţii ale Jocurilor Olimpice: la Atena, în 2004, şi la Beijing, în 2008.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Drumul din România care i-a lăsat fără cuvinte pe mulți șoferi. E lung de 150 de kilometri și trebuie să stai cu piciorul pe frână: ”Din păcate, am auzit la știri că un cuplu a murit”
Capital.ro
Decizie pentru mașinile mai vechi de 10 ani. UE dă un nou ordin. Se impune verificare anuală
Playtech.ro
Noua regulă în magazine valabilă începând cu 11 mai. Ce se schimbă la casa de marcat
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
E timpul pentru o împăcare istorică? Cât de aproape de reconciliere sunt SUA și Uniunea Europeană
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Românii care sunt în pericol să-și piardă toți banii din bancă. La ce trebuie să fie atenți
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Culiță Sterp, implicat într-un accident pe autostrada. În ce stare se află artistul
Cancan.ro
Decizie de ULTIMĂ ORĂ în cazul lui Ionel Ganea, după ce și-a rănit grav fiul în urma unui accident rutier Micuțul de doar 2 anișori se află în stare critică 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis în fața sau spatele blocului. Se cere semnătură la Asociația de Proprietari. Vecinii te pot bloca
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Fiul lui Ionel Ganea se zbate între viață și moarte. Micuțul se află în comă indusă, iar medicii sunt rezervați: "Este ventilat mecanic"
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Noi precizări privind reducerea vârstei standard de pensionare. Cine sunt beneficiarii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un nou director în board-ul celei mai mari bănci românești