Trump îi cere ministrului de Justiţie să închidă ancheta privind amestecul Rusiei în campania prezidenţială din SUA

Preşedintele american Donald Trump i-a cerut miercuri ministrului Justiţiei, Jeff Sessions, să pună capăt anchetei privind ingerinţa rusă în alegerile prezidenţiale din 2016.
Iulian Tudor
01 aug. 2018, 15:10
Trump îi cere ministrului de Justiţie să închidă ancheta privind amestecul Rusiei în campania prezidenţială din SUA

Afirmând, într-o postare pe Twitter, că această anchetă este marcată de conflictele de interese ale procurorului special Robert Mueller şi folosită de adversarii săi politici, Donald Trump îi cere lui Jeff Sessions să ‘pună capăt acestei Vânători de Vrăjitoare trucată, înainte ca ea să murdărească şi mai mult ţara noastră’. ‘Mueller este clar în conflict (de interese), iar cei 17 Democraţi Supăraţi care fac munca sa murdară sunt o ruşine pentru SUA’, a completat preşedintele american.

Mesajul lui Trump survine la o zi după deschiderea procesului în care fostul său şef de campanie, Paul Manafort, este judecat pentru spălare de bani, fraudă fiscală şi bancară şi lobbying ilegal. El este inculpat în special pentru nedeclararea unor venituri de 75 de milioane de dolari obţinute din activităţi de lobbying şi consultanţă pentru guverne străine, inclusiv pentru fostul preşedinte prorus al Ucrainei, Viktor Ianukovici, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Avocatul lui Trump, dezvăluiri incendiare din campania electorală: Înţelegere secretă între echipa de campanie şi responsabili ruşi

Deşi acuzaţiile nu au legătură directă cu activitatea de şef de campanie desfăşurată de Manafort, acest proces este produsul investigaţiei procurorului Robert Mueller. Manafort ar putea contribui la incriminarea lui Trump în ancheta prin care Mueller caută dovezi ale presupusei implicări a Rusiei de partea candidatului republican la scrutinul prezidenţial din 2016, potrivit Agerpres.

‘Paul Manafort a lucrat pentru Ronald Reagan, Bob Dole şi mulţi alţi lideri politici foarte proeminenţi şi respectaţi. El a lucrat şi pentru mine o foarte scurtă perioadă de timp. De ce guvernul nu mi-a spus că este investigat? Aceste vechi acuzaţii nu au nimic de-a face cu amestecul (Rusiei în alegeri, n.red.) – o farsă’, a mai scris Trump în mesajul postat pe reţeaua de socializare

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ultimele imagini cu îndrăgitul artist Ion Drăgan în viață. Cu câteva ore înainte să moară cântărețul fusese la colindat. Video
Capital.ro
S-a stins o mare voce a muzicii populare. România e în doliu de Crăciun: N-a alergat după glorie, ci după dragostea publicului
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Boala de Crăciun. Afecțiunea de care se știe foarte puțin la momente festive
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend