Mihai Fifor, la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din statele membre UE de la Viena

Mihai Fifor, ministrul Apărării, va participa, miercuri şi joi, la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din statele membre ale Uniunii Europene, care se va desfăşura, la Viena, sub egida Preşedinţiei austriece a Consiliului UE, a informat MApN, într-un comunicat de presă.
Romania TV
29 aug. 2018, 13:13
Mihai Fifor, la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din statele membre UE de la Viena

„Reuniunea prezintă o importanţă deosebită având în vedere rolul pe care România şi l-a asumat din perspectiva Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene şi preluării efective a mandatului începând cu ianuarie 2019, dar şi a faptului că următoarea ministerială de acest gen este planificată să se desfăşoare, în luna ianuarie, la Bucureşti”, indică MApN.

Potrivit sursei citate, reuniunea de la Viena are ca obiectiv continuarea dialogului la nivel înalt pe o temă de maximă actualitate – apărarea europeană.

„Primul subiect pe agendă va fi angajamentul Uniunii Europene în regiunea Balcanilor de Vest, cu accent pe implementarea aspectelor de securitate şi apărare ale Strategiei UE pentru această zonă. Discuţiile vor avea loc în prezenţa adjunctului secretarului general al NATO şi a adjunctului pentru operaţii de menţinere a păcii al Secretarului General al ONU”, se precizează în comunicatul MApN.

Dezbaterile de joi vor viza demersurile europene pentru consolidarea securităţii şi apărării la nivelul UE şi se vor focaliza pe trei elemente principale – constituirea Facilităţii europene pentru pace (FEP), revizuirea Capabilităţii militare de planificare şi conducere a operaţiilor UE (MPCC), respectiv continuarea eforturilor de implementare a Cooperării structurate permanente (PESCO) şi asigurarea coerenţei cu celelalte iniţiative din domeniul apărării promovate la nivelul UE (CARD, EDF), arată sursa citată.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Antena 1 le amendează pe Catinca și Calina după eliminarea de la Asia Express 2025. Cum s-a ajuns la această decizie
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Nicușor Dan îl poate face uitat pe Călin Georgescu. Mutarea care i-a cucerit pe suveraniști: V-am spus dintotdeauna!
Playtech.ro
Cum obții bilete de tratament balnear în 2025, care pensionari pot beneficia de tratament subvenționat
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Preț carburanți marți, 16 septembrie 2025: Care este prețul benzinei și al motorinei azi
Cancan.ro
Ce a făcut Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu, după accidentul cauzat. Avem SINGURELE IMAGINI
iamsport.ro
Un mare rapidist, elogii la adresa lui MM Stoica: ”Cum să nu îl respect? Îi sunt recunoscător”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile private ale românilor. Noua lege pentru Pilonul II, II și IV
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Ursula von der Leyen propune o limită de vârstă pentru Facebook Instagram TikTok în Uniunea Europeană