Atentat sinucigaş într-o zonă aglomerată, sunt 68 de morţi şi 165 de răniţi. ISIS nu a revendicat atacul kamikaze

Bilanţul atentatului-sinucigaş asupra unor manifestanţi, care a avut loc marţi în estul Afganistanului, a fost revizuit în creştere miercuri şi se ridică acum la 68 de morţi, a precizat pentru AFP purtătorul de cuvânt al guvernatorului provinciei Nangarhar.
Filip Stan
12 sept. 2018, 06:56
Atentat sinucigaş într-o zonă aglomerată, sunt 68 de morţi şi 165 de răniţi. ISIS nu a revendicat atacul kamikaze

Potrivit lui Ataullah Khogyani, 68 de persoane au murit şi 165 au fost rănite după ce un kamikaze şi-a detonat încărcătura explozivă pe care o avea asupra sa în mijlocul unei mulţimi de manifestanţi, la circa 70 de km de oraşul Jalalabad.

Directorul serviciilor de sănătate din provincia Nangarhar, Najibullah Kamawal, a confirmat acest bilanţ.

Este al doilea cel mai sângeros atentat din Afganistan din acest an. Un precedent bilanţ, făcut public marţi, vorbea de 32 de morţi şi 128 de răniţi.

Niciun grup insurgent nu a revendicat până acum acest atac care s-a produs într-o regiune unde sunt activi jihadiştii Statului Islamic şi talibanii.

Atentatul cel mai sângeros din acest an din Afganistan s-a produs la sfârşitul lunii ianuarie, când o ambulanţă-capcană a explodat în centrul Kabulului, făcând peste 100 de morţi şi 235 de răniţi. Acest atac, revendicat de talibani, a răspândit teroare şi dezolare într-unul din cele mai animate cartiere ale capitalei afgane.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Transferul care i-a adus o adevărată avere lui Dinamo: 3.000.000 de euro
Capital.ro
Reguli la bloc. 10 fapte ilegale pentru proprietari. Vecinii care te fraudează și te obligă să plătești în plus
Playtech.ro
Ce este TVA şi unde ajung banii. Taxa pe valoare adăugată, pe înţelesul tuturor
Adevarul
Funcția care deschidea ușile puterii în perioada comunistă. A fost deținută de Stalin și Ceaușescu. Iliescu a fost și el la un pas
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul conducător al lui Dinamo l-a distrus pe Mircea Rednic: ”Știam că e zero! L-am adus să se certe cu el”
MediaFlux
Cum arată Maia, fiica lui Teo Trandafir, în 2026. Tânăra este complet schimbată de cum și-o amintea publicul!
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj