Avion Turkish Airlines, aterizare de urgenţă pe Otopeni, cu un pasager suspectat că ar fi bolnav de febră tifoidă UPDATE

Un avion Turkish Airlines a aterizat de urgenţă pe aeroportul Henri Coandă din Otopeni, cu un pasager bolnav la bord, informează România TV. Pasagerul prezintă simptome de febră tifoidă, iar avionul a fost izolat cu toţi pasagerii la bord.
Romania TV
18 sept. 2018, 18:11
Avion Turkish Airlines, aterizare de urgenţă pe Otopeni, cu un pasager suspectat că ar fi bolnav de febră tifoidă UPDATE

UPDATE Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, a relatat la România TV că soţia unui pasager din avionul Turkish Airlines care venea la Bucureşti a sunat la aeroport şi a spus că soţul ei este bolnav de febră tifoidă.

Autorităţile aeroportuare au urmat protocolul, au izolat avionul pe pistă şi au preluat pasagerul pentru a-l transporta la spital. 

De asemenea, a mai precizat ministrul, febra tifoidă nefiind transmisibilă prin aer, ceilalţi pasageri au fost lăsaţi să părăsească avionul şi să-şi continue călătoria.

Aeronava venea de la Istanbul spre Bucureşti şi avea 194 de pasageri la bord, plus 10 membri ai echipajului.

Şi Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti a emis un comunicat de presă în legătură cu incidentul.

„Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti a fost sesizată, astăzi, 18 septembrie 2018, cu privire la existenţa, la bordul unei aeronave a companiei Turkish Airlines, a unui pasager cu simptome de febră tifoidă.

Conducerea CNAB a dispus imediat măsuri de urgenţă, conform unei proceduri speciale pentru asemenea situaţii, aeronava fiind izolată, iar cei 194 de pasageri rămânând la bordul acesteia până la sosirea echipei medicale a Direcţiei de Sănătate Publică, care a dispus măsurile specifice. În urma verificărilor de specialitate, cetăţeanul român suspect de febră tifoidă a fost transferat la spital, iar ceilalţi 193 de pasageri au fost debarcaţi în condiţii de siguranţă, fără risc de contaminare.

Aeronava a aterizat la orele 19:45, din direcţia Istanbul, cu destinaţia Bucureşti”, se aratză în comunicatul CNAB.

_________

Potrivit România TV, la bordul avionul se află un pasager care este suspectat de febră tifoidă.

„Este vorba despre o aeronavă Turkish Airlines care are la bord un pasager cu simptome de febra tifoidă. Aeronava a fost izolată. Cei 290 de pasageri au rămas la bordul aeronavei. Cazul a fost preluat de Direcţia de Sănătate Publică. Aeronava a aterizat la ora 19:45 şi venea de la Istanbul”, au declarat reprezentanţii Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti.  

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, se îndreaptă spre aeroport.

Dacă boala pasagerului se confirmă, aeroportul va fi pus în carantină.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
CS Rapid, lider detașat lista „rușinii” din sport publicată de ANAF! Ce echipe mai apar cu datorii uriașe
Capital.ro
Parlamentul European schimbă regulile pentru permisele de conducere. Anunț oficial pentru toți șoferii din UE
Playtech.ro
Când devine casa bun comun al soților, chiar dacă e pe numele unuia singur
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
Fotbalistul talentat ca Gică Hagi a ajuns într-o situație grea. Două hemoragii cerebrale în 4 luni, 3 zile în comă. Drama unei legende țintuite într-un scaun cu rotile
MediaFlux
Mizerie de nedescris la un meci de SuperLigă cu 50 de lei biletul! Prețuri de Bundesliga pe ogorul-stadion Clinceni, dar condiții de Biafra
stirilekanald.ro
VIDEO Declarații dureroase după moartea gravidei care locuia în blocul unde s-a produs explozia. Va fi îngropată înainte de nuntă, în mireasă: „Nu are ce să mai îmbrace, o punem deasupra”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi