Şeful CJ Argeş, Constantin Nicolescu, internat la Spitalul Floreasca VIDEO

Şeful CJ Argeş, Constantin Nicolescu, a fost internat marţi la Spitalul Floreasca unde a fost adus, după ce în timpul dimineţii i s-a făcut rău la sediul DNA. Aceasta a fost diagnosticat cu sindrom coronorian acut şi internat în Clinica de chirurgie cardio-vasculară a doctorului Şerban Brădişteanu.
Romania TV
11 sept. 2012, 15:15
Şeful CJ Argeş, Constantin Nicolescu, internat la Spitalul Floreasca VIDEO

„Pacientul a ajuns la spital în această seară, el a fost investigat în unitatea de primiri urgenţe şi a fost diagnosticat cu sindrom coronorian acut”, a declarat purtătorul de cuvânt al unităţii sanitare, doctorul Bogdan Opriţa, pentru Mediafax.

În cursul dimineţii, Nicolescu a fost transportat la Spitalul Judeţean din Piteşti după ce i s-a făcut rău la sediul DNA, unde fusese chemat pentru a-i fi prezentate învinuirile într-un nou dosar privind fraude cu fonduri europene.

Preşedintele CJ Constantin Nicolescu a fost preluat de la Spitalul din Piteşti de o ambulanţă şi transportat la Spitalul Floreasca din Bucureşti.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Judeţean din Piteşti, Marius Pascu, starea lui Nicolescu este stabilă, iar decizia de transfer la Spitalul Floreasca din Capitală a fost luată pentru ca acesta să poată beneficia de investigaţii suplimentare, întrucât la unitatea piteşteană nu se pot face anumite analize.

 „Decizia de tranfer a fost luată de conducerea spitatului, împreună cu cardiologul de gardă şi cu medicii implicaţi în evaluarea pacientului. Starea pacientului nu s-a înrăutăţit din punct de vedere clinic, dar s-au modificat nişte parametri biochimici în electrocardiogramă”, a precizat Pascu, potrivit Mediafax.

 Potrivit acestuia, preşedintele CJ Argeş va ajunge, probabil, în grija medicului Şerban Brădişteanu de la Spitalul Floreasca, cel care l-a operat pe Nicolescu.

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Nicolescu, a ajuns, marţi dimineaţă, în jurul orei 9.00, la DNA Piteşti, fiind citat de procurori pentru a-i fi prezentate învinuirile într-un nou dosar privind fraude cu fonduri europene. După aproximativ 30 de minute, la DNA Piteşti a fost solicitată o ambulanţă.

Conform reprezentanţilor Serviciului Judeţean de Ambulanţă Argeş, preşedintelui CJ Argeş i s-a făcut rău în biroul procurorilor, iar medicii au fost solicitaţi prin 112 să vină la sediul DNA.

În jurul orei 9.45, Nicolescu a fost scos pe targă din sediul DNA şi urcat într-o ambulanţă, care l-a transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Piteşti. „Acum este într-o stare relativ bună, este stabilizat. Noi ştim că i s-a făcut rău în timp ce era în sediu, iar acum îl vom duce la spital, unde va fi investigat”, a declarat medicul de pe Ambulanţă care l-a preluat pe Nicolescu.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Judeţean din Piteşti, dr. Marius Pascu, Constantin Nicolescu a fost diagnosticat cu „sindrom coronarian acut” şi va rămâne sub supraveghere medicală.

„Este sub observaţie şi monitorizare din jumătate în jumătate de oră şi va fi evaluat neurologic şi neurochirurgical dacă va fi nevoie. Vor fi repetate analizele în următoarele patru ore pentru că vorbim de o patologie coronoriană la un pacient cu afecţiuni cardiace vechi. Rămâne în spital şi este exclus să mai fie acum audiat la DNA. Are un sindrom cororanian acut şi trebuie monitorizat sub tratament„, a afirmat Pascu, citat de Mediafax. El a precizat că în prezent starea lui Nicolescu este stabilă.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Veşti proaste despre accidentarea horror a jucătorului de la Universitatea Craiova: “Nu îmi pun speranţe să îl vedem anul acesta!”
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Ilia Malinin, ratare istorică la Jocurile Olimpice de Iarna 2026. Pe ce loc a terminat patinatorul care a făcut senzație pe gheață
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fostul campion cu CFR Cluj a șters pe jos cu Cristi Balaj: ”Slab! Aproape a băgat clubul în faliment”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Sfântul Valentin. Ce este interzis să faci pe 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat