Maurice Munteanu, reacţie dură pe Facebook. Ce spune fostul jurat de la „Bravo ai stil” despre referendum

Maurice Munteanu se numără printre vedetele care critică vehement proiectul de lege adptat de Parlament, potrivit căruia familia trebuie redefinită în Constituţie. Fostul jurat al emisiunii Bravo, ai stil! a postat un mesaj pe contul său de Facebook prin care susţine că România se confruntă cu probleme care sunt cu adevărat grave.
Alina Costache
24 sept. 2018, 14:13
Maurice Munteanu, reacţie dură pe Facebook. Ce spune fostul jurat de la

Legea vizează schimbarea unei construcţii de cuvinte din Constituţia României, dat fiind faptul că în definiţia actuală a familiei apare sintagma „uniunea dintre soţi”, iar demersul este încurajat de cei care doresc ca familia să fie definită ca fiind „uniunea dintre un bărbat şi o femeie”, pentru a se interzice definitiv căsătoria între persoane de acelaşi sex pe spaţiul ţării noastre.

Maurice Munteanu a dorit să atragă atenţia asupra problemelor reale cu care se confruntă ţara noastră.

„De ieri până astăzi a trebuit să blochez virtual un număr considerabil de cetăţeni (printre ei se numără 14 profesori de gimnaziu în ţară, iar dintre aceştia trei sunt profesori de istorie!), cetăţeni scârbiţi de traumele cu care ar putea rămâne copiii dacă ar vedea pe stradă doi bărbaţi sărutându-se. Doi bărbaţi, atenţie!

Pentru că, nu-i aşa, filmele porno cu lesbiene, filme care fac deliciul multor taţi din familii tradiţionale, sunt OK. Şi, în consecinţă, nici copiii nu ar avea traume dacă ar vedea două femei sărutându-se pe stradă, pentru că ar avea grijă taţii să le explice cum stă treaba. Dar altceva voiam să sesisez – să luăm, de exemplu, cazul oraşului Fălticeni, de unde mi-a scris o profesoară de Limba Română – când au fost văzuţi ultima dată, în Fălticeni, doi bărbaţi sărutându-se pe stradă?”, a susţinut Maurice Munteanu pe reţelele de socializare.

„Şi, în general, când aţi văzut voi ultima dată, în orice colţişor din România, doi bărbaţi sărutându-se pe stradă? Am vaga senzaţie că în Fălticeni, dar şi în România, peste tot, există mult mai multe mame minore (cu traume reale), pentru că toţi ştim, cred, care-i treaba cu orele de educaţie sexuală în şcoli. Mi se pare incredibil că în ţara care este pe primul loc în UE cu cele mai multe mame minore, un profesor poate ridica astfel de probleme. Pentru aceşti, să le spunem profesori, e mult mai OK să aibă eleve care nasc în urma abuzurilor şi violurilor la doar 10-12 ani.

Şi e mult mai ok pentru ei ca acei copii, rezultaţi în urma acestor abuzuri, să ia calea orfelinatelor. Să nu uităm, totuşi, cum au reacţionat oamenii din Titu în cazul de viol al adolescentei răpite de cinci bărbaţi, acum doi ani – concluzia: a fost vina ei! De ce era machiată? De ce purta fustă scurtă? Ce vină au băieţii dacă i-a provocat? Hello, România! Hello, doamna profesoară!”, a mai scris Maurice Munteanu pe contul personal de Facebook.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Produsul foarte gustos cu care Gigi Becali a dat o adevărată lovitură. „Face cu mâna lui cea mai tare brânză din lume”. Exclusiv
Playtech.ro
Unde te poți caza ieftin dacă vrei să mergi să vezi Târgul de Crăciun de la Craiova. Prețurile pornesc de la 170 de lei pe noapte
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Vacanțele în Bulgaria se scumpesc în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online