Gabriel Oprea, prima reacţie după ce cazul „Bogdan Gigină” a fost transferat la Tribunalul Bucureşti

Gabriel Oprea, după ce instanța a decis că dosarul său va fi judecat de TMB: 'Dosarele instrumentate de DNA și DIICOT sunt de competența Tribunalului'
Romania TV
26 sept. 2018, 13:55
Gabriel Oprea, prima reacţie după ce cazul

Gabriel Oprea susține, după ce instanța a decis ca dosarul în care este acuzat de ucidere din culpă în legătură cu decesul polițistului Bogdan Gigină să fie judecat de Tribunalul București, că explicația este că dosarele instrumentate de către DNA și DIICOT sunt de competența tribunalelor în primă instanță, precizând că nu există o legătură între exercitarea atribuțiilor de ministru și accidentul în care a murit agentul de la Rutieră.

„După cum știți, Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit prin hotărâre definitivă că nu există nicio legătură între exercitarea atribuțiilor de serviciu ale funcției de ministru al afacerilor interne, pe care o dețineam in 2015, și accidentul rutier în care și-a pierdut viața polițistul motociclist.

În aceeași Încheiere, ÎCCJ a decis trimiterea dosarului accidentului spre soluționare Judecătoriei Sectorului 1 București.

Judecătoria Sectorului 1 București a hotărât, la rândul său, declinarea către Tribunalul Bucuresti. Explicația se găsește în Codul de Procedură Penală care stabilește, în art. 36 privind competența tribunalului, că dosarele instrumentate de către DNA și DIICOT sunt de competența tribunalelor în primă instanță”, a scris Gabriel Oprea pe Facebook.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Câți bani ia, de fapt, CFR Cluj după eliminarea din Europa! Suma nu e mică deloc
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 14 august. Cât costă benzina și motorina în București și în marile orașe
Playtech.ro
Ce pensie poate primi un român care a lucrat 40 de ani pe salariul minim. Calcul după regulile din 2026
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de turiști și localnici, evacuați pe mare din Halkidiki, în urma incendiilor uriașe. Anunțul Consulatului General al României
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Casa de Pensii, avertisment pentru pensionari. Ce se întâmplă cu cererile pentru recuperarea CASS
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat