Bărbat acuzat că şi-a violat copilul în vârstă de opt ani, reţinut de poliţişti

Un bărbat din Dâmboviţa a fost reţinut pentru viol după ce, în urmă cu patru ani, l-ar fi obligat pe copilul în vârstă de opt ani al surorii sale să întreţină relaţii sexuale cu el. În urma unei expertize, s-a stabilit că bărbatul este tatăl biologic al copilului.
Filip Stan
11 oct. 2018, 06:25
Bărbat acuzat că şi-a violat copilul în vârstă de opt ani, reţinut de poliţişti

Poliţiştii au reţinut un bărbat acuzat că a violat un minor în vârstă de opt ani, iar în urma investigaţiilor s-a stabilit că este vorba despre copilul biologic al suspectului, făcut cu sora sa, se arată într-un comunicat remis joi de IPJ Dâmboviţa.

„Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale au documentat activitatea infracţională a unui bărbat bănuit de comiterea infracţiunii de viol, faptă săvârşită în anul 2014. Cel în cauză a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând ca pe parcursul acestei zile (joi, n.r.) să fie prezentat în faţa magistraţilor cu propunere de arestare preventivă”, a precizat IPJ Dâmboviţa.

Conform sursei citate, la data de 10 octombrie, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Pucioasa, au documentat activitatea infracţională a unui bărbat, de 34 de ani, din Priboiu, bănuit de comiterea infracţiunii de viol. De asemenea, miercuri, poliţiştii specializaţi în investigaţii criminale au descins la locuinţa acestuia. În urma percheziţiei domiciliare, au fost ridicate mijloace materiale de probă, iar bănuitul a fost condus la sediul Poliţiei pentru audieri.

Din cercetările efectuate poliţiştii au stabilit că, în perioada ianuarie-iunie 2014, prin constrângere şi profitând de imposibilitatea părţii vătămate de a se apăra sau de a-şi exprima voinţa, bărbatul ar fi obligat un minor, în vârstă de 8 ani, să întreţină raporturi sexuale cu el.

„Având în vedere faptul că exista suspiciunea rezonabilă că, în perioada 2004-2005, bănuitul ar fi întreţinut relaţii sexuale cu sora sa (mama minorului) a fost dispusă o expertiză genetică judiciară. Potrivit raportului de expertiză genetică judiciară, întocmit de Institutul Naţional de Criminalistică-Serviciul Biocriminalistică din cadrul I.G.P.R., s-a conturat ipoteza că bărbatul este tatăl biologic al persoanei vătămate”, a informat IPJ Dâmboviţa.

În cauză, poliţiştii continuă cercetările sub coordonarea şi supravegherea procurorului de caz. 

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Ce transferuri vrea să facă Gigi Becali la FCSB! Lista anunțată în direct după discuția cu Mihai Stoica
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită: Dorința mea a fost împlinită de Dumnezeu! A anunțat personal
Playtech.ro
Ce nu știi despre veniturile extrasalariale – când se lasă cu taxe și impozite suplimentare. Așa se stabilește CAS și CASS, conform ANAF
Adevarul
„Lui Trump îi va plăcea de Nicușor Dan”. Soluțiile unei experte de la Washington pentru reinventarea relațiilor româno- americane
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Apropiații își iau rămas-bun de la Ștefania Szabo. Cuvintele îndurerate rostite de colegi la căpătâiul acesteia: „Uită-te la ea...”
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Începe recrutarea! Femeile vor intra în armată
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai