Ministrul de Finanţe anunţă CONCEDIERI masive: „E plin de populişti, habarnişti şi neaveniţi”

Ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, spune că toată lumea îşi doreşte o administraţie mai puţin numeroasă şi mai eficientă, dar ”când vine vorba să faci un astfel de lucru e plin de populişti, habarnişti şi neaveniţi”. Întrebat unde a întâlnit rezistenţă în ceea ce priveşte reformarea administraţiei publice, Teodorovici a spus că „sistemul în sine reacţionează”.
Romania TV
02 nov. 2018, 11:53
Ministrul de Finanţe anunţă CONCEDIERI masive:

Este ceea ce nedorim cu toţii (o administraţie reformată – n.r.), vorbim de foarte mulţi ani de zile, dar când vine vorba să faci un astfel de lucru e plin de populişti şi de habarnişti şi de neaveniţi şi aşa mai departe. Din păcate, asta-i România, ţara în care trăim. Orice subiect, oricât de bun ar fi, tot timpul va fi cineva care să atace în mod nejustificat”, a spus Teodorovici.

În momentul în care i s-a amintit că nu este prima dată când aduce în discuţie o reducere a aparatului bugetar, fără ca acest lucru să fi fost pus în aplicare, ministrul a răspuns: „Am să vorbesc până când se va face acest lucru”.

Întrebat unde se blochează acest demers de reformare a sistemului administraţiei publice, ministrul Finanţelor a spus că „sistemul reacţionează”. „Sistemul în sine reacţionează, e un sistem de ani de zile, de după revoluţie, s-a tot întărit, s-a tot extins şi reacţionează. Ca principiu, este normal să avem o astfel de abordare, cum o companie privată gândeşte vizavi de banul pe care-l are la dispoziţie, aşa şi statul, sau mai ales statul trebuie să facă dovada că banul public îl cheltuieşte aşa cum trebuie, cât mai eficient”, a mai spus Teodorovici.

DailyBusiness
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
Spynews
Mihaela Prigoană, primele declarații la mai bine de jumătate de an de la moartea lui Silviu Prigoană: "L-am iubit cu tot sufletul..."
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Țara care a luat fața celor mai mari puteri din lume. Cum a reușit să le ofere tuturor locuitorilor din orașe „aurul albastru”
Capital.ro
S-a aflat adevărul despre Călin Georgescu. Claudiu Târziu dezvăluie totul: E imposibil
Playtech.ro
Un nou lanț de magazine ajunge în România: Produse la prețuri mici, de bună calitate. Devine concurent direct pentru Pepco
DailyBusiness
34 de studenți români afectați de interdicția SUA pentru studenții străini a Harvard
Adevarul
Ce este Pangeea Ultima, cimitirul speciei umane. Ce spun cercetătorii despre momentul și modul în care omenirea va dispărea
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Pe ce a cheltuit Irinel Columbeanu ultimii 600.000 de euro. Cine e femeia din umbră care îl ajută în prezent
Spynews
Horoscop sâmbătă, 23 mai 2025: Nativii Pești sunt pe cale să ia decizii importante
Evz.ro
Locul din România care te scapă de boli. Mulți oameni s-au vindecat
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
kanald.ro
Se schimbă legea căsătoriilor în România: Ce trebuie să știe cuplurile care se căsătoresc în 2025
Cancan.ro
Piedone, caz de Dosarele X într-un restaurant din Bragadiru. Cum s-a transformat carnea de porc în… pastramă de oaie!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o legendă a țării. Una dintre cele mai respectate personalități
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
stirilekanald.ro
Cine este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Era patronul unei cunoscute patiserii din oraș
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Peste 5 milioane de români afectați. Mai e doar o lună
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Biserici din lemn ascunse în Dâmbovița. Recomandări pentru o duminică departe de aglomerație