Ploile torenţiale au provocat moartea a 11 persoane în Iordania

Unsprezece persoane şi-au pierdut viaţa vineri în intemperiile din Iordania, după două săptămâni de ploi torenţiale soldate în total cu 21 de morţi, potrivit unui nou bilanţ anunţat sâmbătă de Apărarea Civilă şi citat de AFP.
Iulian Tudor
10 nov. 2018, 08:01
Ploile torenţiale au provocat moartea a 11 persoane în Iordania

„Bilanţul intemperiilor a urcat la 11 victime, printre care un membru al echipei de intervenţie”, a declarat Iyad Amrou, purtătorul de cuvânt al Apărării civile la televiziunea publică, potrivit agerpres.ro.

Citeşte şi Vreme de toamnă autentică în următoarele două săptămâni. ANM a anunţat prognoza pentru intervalul 5 – 18 noiembrie

Victimele sunt cinci persoane care au pierit la Madaba, la sud-vest de Amman, trei la Dabaa, în sudul capitalei şi o tânără la Maan, în sudul ţării. Într-un prim bilanţ în ajun, purtătoarea de cuvânt a guvernului, Joumana Ghneimat, anunţase 7 morţi.

Ploile diluviene din regiunea Dabaa au determinat închiderea autostrăzii deşertului (care duce spre sudul ţării).

Autorităţile au anunţat evacuarea a 3.762 de turişti de mai multe naţionalităţi din situl arheologic Petra (sud) şi au făcut apel locuitorilor aflaţi în apropierea unor cursuri de apă, poduri sau tuneluri să-şi abandoneze preventiv casele în faţa prognozelor care anunţă alte ploi.

Echipele de salvare sunt în căutarea a două fete date dispărute la Madaba, a anunţat sâmbătă Apărarea civilă.

Elicoptere şi vehicule blindate au fost puse la dispoziţie pentru a-i ajuta pe locuitorii izolaţi de ape şi pentru căutarea persoanelor dispărute.

Ministerul Educaţiei a dispus închiderea şcolilor în întregul regat sâmbătă.

Potrivit imaginilor difuzate de televiziunea de stat, apa a crescut de la trei la patru metri în unele zone din regiunea Petra şi în deşertul Wadi Moussa.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet