Un pacient şi-a smuls perfuziile şi s-a aruncat de la etaj, la un spital din Craiova

Un bărbat de 50 de ani, internat de luni la Spitalul Clinic de Urgenţă din Craiova, s-a aruncat marţi de la etajul al doilea. 
Romania TV
13 nov. 2018, 13:04
Un pacient şi-a smuls perfuziile şi s-a aruncat de la etaj, la un spital din Craiova

Un bărbat s-a aruncat de la etajul 2 al unui spital din Craiova, unde se afla internat. Medicii de la UPU l-au preluat imediat și i-au acordat primele îngrijiri medicale. Starea sa este una gravă.

„În cursul acestei zile, poliţiştii craioveni au fost sesizaţi cu privire la faptul că un bărbat s-a aruncat de la etajul 2 al unui spital din Craiova. La faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul Secţiei 2 Poliţie Craiova, care au stabilit faptul că bărbatul are 50 de ani şi este din Ciupercenii Vechi”, a declarat Cosmin Grădinaru, purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, potrivit ziaruldecraiova.ro.

Cadrele medicale au povestit că omul era internat încă de ieri după ce s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe acuzând dureri acute de stomac. Pentru că era cunoscut cu probleme cu alcoolul, bărbatul a rămas sub supravegherea medicilor. În această dimineață, după o criză declanșată de lipsa alcoolului, pacientul fusese sedat și era liniștit. Sevrajul s-a reinstalat însă la scurt timp, iar omul s-a hotărât să se arunce în gol.

„Pacientul a plecat din secția unde era internat și a mers într-o altă aripă a etajului 2. S-a urcat pe geam și s-a aruncat de la etaj. Imediat s-a intervenit de către medicii din urgență la fața locului, a fost preluat, perfuzat, investigat cu computerul tomograf, iar acum va rămâne sub atenția medicilor de la Terapie Intensivă pentru că starea sa este extrem de gravă”, a declarat dr. Cristiana Geormăneanu, purtătorul de cuvânt al Unității de Primiri Urgențe Craiova.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Adevărul despre Ion Iliescu privind Revoluția. Istoricul Lavinia Betea: Nu-l putem exonera de crima făcută, dubla crimă
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend