Surse: Partidele emergente din România, unite de Macron sub aceeaşi umbrelă europeană

Cu câteva luni înaintea alegerilor europarlamentare opoziţia la PSD se cristalizează cu ajutorul forţelor politice de la nivelul UE. Asta după ce social-democraţii conduşi de "clica Dragnea" au intrat în coliziune frontală cu proiectul european.
Romania TV
15 nov. 2018, 19:34
Surse: Partidele emergente din România, unite de Macron sub aceeaşi umbrelă europeană

Cele 4 partide ale clasei de mijloc din România – USR, ALDE, Mişcarea România Împreună şi Partidul Pro România, sunt unite de Emmanuel Macron sub umbrela ALDE, potrivit unor surse Realitatea TV.

Mișcarea vine ca urmare a intenției lui Macron de a crea un pol puternic în Parlamentul European care să contreze PPE și S&D, în orizontul lui 2019.

Noile partide emergente din România, aflate într-o ascensiune spectaculoasă potrivit celor mai recente sondaje, vor intra în gruparea politică a lui Macron, în timp ce partidul lui Tăriceanu trebuie să dea tot mai multe explicaţii la ALDE legat de derapajul anti-justiţie al alianţei de guvernare.

De partea cealaltă, Klaus Iohannis face „partida germană” împreună cu PNL, aflat în grupul PPE, al popularilor europeni aflaţi sub influenţa partidului lui Merkel.

Cele mai recente date sociologice prezentate arată că USR, împreună cu mişcarea lui Cioloş şi partidul lui Ponta, strâng împreună 32% din intenţiile de vot ale românilor şi devansează PNL.

În sondajul prezentat de Realitatea TV, USR are 12% din intențiile de vot, MRI (mișcarea lui Cioloș) – 11%, Pro România lui Ponta – 9%, iar PMP nu trece de 2%.

Partidul lui Tăriceanu, cu 10% din intenţiile de vot, balansează între apartenenţa la ALDE-le european şi rămânerea în coaliţia cu anti-europenii din Bd. Kiseleff, de care s-au distanţat inclusiv socialiştii europeni la rezoluţia de marţi din Parlamentul European.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
De ce a ales Novak Djokovic să-și părăsească țara și să se mute în Grecia. Motivul neașteptat: „Sunt minunate”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Stagii de cotizare la pensie 2025. Complet, potenţial sau minim
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
CFR Cluj riscă să fie retrogradată forțat în Liga 2! Cum a ajuns clubul din Gruia în această situație incredibilă
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai