Inspectorii AEP fac control la sediul PSD. Codrin Ştefănescu: E un „control de rutină”

Inspectorilor Autorității Electorale Permanente (AEP) au ajuns miercuri la sediul central al PSD în contextul în care presa centrală a vorbit despre deturnări de fonduri din subvenția de la Bugetul de stat al României. Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că Autoritatea Electorală Permanentă efectuează la sediul central al partidului un control „de rutină” care se face anual în cazul fiecărui partid politic. Şi trezorierul PSD, Mircea Drăghici, a scris miercuri, pe Facebook, că inspectorii AEP nu au intrat „cu forţa” în sediul central al partidului, ci au fost primiţi „cu braţele deschise” fiind vorba despre o verificare anuală cu privire la activitatea formaţiunii politice din anul 2017.
Romania TV
21 nov. 2018, 10:21
Inspectorii AEP fac control la sediul PSD. Codrin Ştefănescu: E un

Marian Muhulet, vicepreședinte al AEP a declarat pentru STIRIPESURSE.RO că există o acțiune în desfășurare a inspectorilor AEP la sediul central al PSD din Bulevardul Kiseleff Nr.10, dar susține că este vorba despre o acțiune programată: „Este o acțiune programată! Acțiunea de control a fost făcută la toate filialele județene ale PSD și o finalizăm la sediul central”.

Acțiuni similare sunt în finalizare și la PNL și UDMR a mai precizat oficialul AEP.

„În primul rând nu poate fi vorba de o descindere, nimeni nu a intrat cu forţa – inspectorii au fost primiţi cu braţele deschise în sediul Partidului Social Democrat la controlul pe care aceştia îl efectuează anual. Un control la care sunt supuse toate partidele politice, nu numai PSD. Controlul care are loc în acest moment la sediul partidului este programat, de câteva luni chiar, şi este aferent anului 2017. De menţionat, a început pe 14 noiembrie! Nu vă îngrijoraţi, nu au ce nereguli să găsească, având în vedere că toate contractele au fost făcute legal. Absolut legal!”, a scris, miercuri, pe Facebook, trezorierul PSD, Mircea Drăghici.

Şi secretarul general al PSD, Codrin Ştefănescu, a spus că „este un control de rutină. Sunt două controale care se fac anual. Controalele se fac tuturor partidelor. Vizita este anunțată, programată, sunt directori de contabilitate, se depun acte, se scot acte, procedura care se face de două ori pe an”.

Potrivit legii, AEP este abilitată să controleze respectarea prevederilor legale privind veniturile şi cheltuielile partidelor politice.

„Anual şi ori de câte ori este sesizată, Autoritatea Electorală Permanentă verifică pentru fiecare partid respectarea prevederilor legale referitoare la veniturile şi cheltuielile partidelor politice. Autoritatea Electorală Permanentă poate fi sesizată de către orice persoană care prezintă dovezi cu privire la nerespectarea prevederilor legale referitoare la finanţarea partidelor politice şi a campaniilor electorale”, potrivit Legii nr. 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice.

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Vacanță de coșmar pentru Laura Cosoi! „A fost imobilizat vreo 4 zile!“
Fanatik.ro
Finul lui Ilie Bolojan, cercetat penal pentru trafic internațional de droguri, a cerut suspendarea judecății. Ce motive a invocat Dan Negură
Capital.ro
Restricții la apă. Proprietarii de terenuri NU o mai pot folosi: O atitudine excesivă
Playtech.ro
Şoseaua din România care încurcă şi cei mai experimentaţi şoferi. 'M-am rătăcit de patru ori'. Ce se întâmplă, de fapt, pe drumul care...
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Mare atenție! Evită țepele imobiliare
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Un bărbat a murit, în Iași, după ce a fost mușcat de un câine vagabond. Misterul care plutește în aer la șase luni după incident
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un mare campion s-a stins prea devreme. Partenera sa a anunțat tragedia
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Se verifică toții banii. Pe cine a pus ANAF ochii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?