Ucraina mobilizează rezerviştii. Este posibilă o „invazie rusă la scară largă”

Preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a anunţat o mobilizare parţială a rezerviştilor, la pregătire, în contextul escaladării tensiunilor cu Rusia. El a subliniat că este necesar ca Ucraina să-şi consolideze apărarea cu scopul de a contracara o ameninţare a unei invazii ruse, relatează The Associated Press, citată de News.ro. Kremlinul a denunţat anunţul şefului statului ucrainean drept o încercare „absurdă” de a escalada tensiunile.
Iulian Tudor
03 dec. 2018, 15:53
Ucraina mobilizează rezerviştii. Este posibilă o

Relaţiile tensionate între cei doi vecini s-au tensionat şi mai mult în urma unui incident, la 25 noiembrie, în care Paza de Coastă rusă a deschis focul şi a imobilizat trei nave militare ucrainene pe ale căror echipaje le-a luat prizoniere în largul Peninsulei ucrainene Crimeea, anexată de Moscova în 2014.

Poroşenko a decretat legea marţială pe o perioadă de 30 de zile în zece regiuni din ţară. Pe perioada legii marţiale, autorităţile ucrainene au interzis intrarea în ţară a tuturor bărbaţilor ruşi cu vârsta cuprinsă între 16 şi 60 de ani, o măsură menită să împiedice Rusia să destabilizeze şi mai mult ţara potrivit şefului statului. „Ucraina ia măsuri împotriva ameninţării unei invazii ruse la scară largă”, a subliniat Poroşenko.

Citeşte şi Putin nu va elibera marinarii şi navele ucrainene. Războiul va continua

Liderul de la Kiev a acuzat duminică Rusia că a mobilizat un număr important de militarii la frontiera cu Ucraina, iar Kremlinul de intenţia de a intra pe teritoriul ucrainean. De asemenea, ucrainenii i-au acuzat pe ruşi de impunerea unei blocade porturilor ucrainene la Marea Azov. Un purtător de cuvânt al preşedintelui rus Vladimir Putin, Dmitri Peskov, a respins acuzaţiile lui Poroşenko drept o „încercare absurdă de a provoca tensiuni”, potrivit digi24.ro

Peskov a respins şi acuzaţiile ucrainene potrivit cărora Rusia blochează traficul către şi dinspre porturi ucrainene la Marea Azov, afirmând că navigaţia a continuat în mod normal, cu excepţia unor întreruperi din cauza unor condiţii meteorologice nefavorabile.

Războiul sângeros din estul Ucrainei între separatişti proruşi şi forţe ucrainene au afectat economia ucraineană, reducând fluxul mărfurilor prin porturile ucrainene Mariupol şi Berdiansk, la Marea Azov. Incidentul armat naval de la sfârşitul lunii trecute a intensificat şi mai mult aceste tensiuni.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
O deputată AUR i-a scris lui Ilie Bolojan să se plângă că se fumează la Palatul Parlamentului. După o lună a venit răspunsul: ”Stimată doamnă”
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
O nouă "bubuială" pentru români. Taxa care aruncă în aer prețurile
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul