România a preluat Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene în cadrul Consiliului Afaceri Generale

Ministrul delegat pentru Afaceri Europene, George Ciamba, a preluat oficial, marţi, mandatul de Preşedinte al Consiliului Afaceri Generale, la finalul reuniunii miniştrilor pentru afaceri europene care a avut loc la Bruxelles.
Romania TV
11 dec. 2018, 18:31
România a preluat Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene în cadrul Consiliului Afaceri Generale

Un punct important pe agenda de discuţii la reuniunea CAG l-a constituit Cadrul Financiar Multianual 2021-2027, în pregătirea dezbaterii liderilor europeni de la Consiliul European din 13-14 decembrie 2018.

Ciamba e apreciat, în intervenţia sa, eforturile depuse de Preşedinţia Austriei pe acest dosar, subliniind că România este pregătită să menţină acelaşi ritm susţinut al discuţiilor care să conducă la realizarea de progrese consistente pe durata mandatului său.

În egală măsură, a fost evidenţiată necesitatea ca noul buget al Uniunii să fie deopotrivă ambiţios şi echilibrat şi să reflecte atât nevoia de susţinere în continuare a obiectivelor de creştere şi convergenţă, precum şi necesitatea oferirii unui răspuns eficient la provocările actuale. De asemenea, ministrul delegat a accentuat faptul că avansarea substanţială a negocierilor în acest dosar depinde, în mare măsură, de angajamentul constructiv al tuturor statelor membre şi al instituţiilor europene în proces.

De asemenea, miniştrii pentru afaceri europene au abordat, în pregătirea reuniunii Consiliului European din decembrie, şi celelalte subiecte aflate pe agenda liderilor, cu accent pe aspectele vizând piaţa internă, migraţia, Uniunea Economică şi Monetară şi relaţiile externe ale Uniunii.

În raport cu agenda Consiliului European, Ciamba a subliniat importanţa transmiterii unui mesaj puternic al Consiliului European în sprijinul eforturilor de consolidare a Pieţei Interne şi a evidenţiat principiile care trebuie să stea la baza formulării unei viziuni post-2020 asupra Pieţei Interne, respectiv prezervarea libertăţilor fundamentale, eliminarea barierelor şi creşterea capacităţii de răspuns la provocările digitale.

Totodată, ministrul delegat a făcut referire la necesitatea continuării eforturilor în direcţia unei abordări cuprinzătoare a migraţiei, pornind de la obiectivele formulate în cadrul Consiliul European din iunie 2018, exprimând, în context, disponibilitatea României de a continua eforturile preşedinţiilor anterioare în acest dosar. El a subliniat importanţa discuţiilor cu privire la evoluţiile recente din Marea Azov, precum şi cu privire la măsurile de combatere a dezinformării, acest ultim aspect constituind o prioritate de agenda Preşedinţiei României la Consiliul UE.

„În plus, miniştrii au avut un schimb de vederi pe următoarele subiecte: Semestrul European 2019 cu accent pe elementele din Analiza Anuală a Creşterii publicate de către Comisia Europeană, statul de drept în Polonia şi valorile Uniunii-Ungaria, precum şi rezultatele Conferinţei privind subsidiaritatea, desfăşurate în perioada 15-16 noiembrie 2018, la Bregenz, în Austria”, se menţionează în comunicat.

În cadrul reuniunii, au fost adoptate în mod formal, fără dezbatere, concluziile Consiliului UE pe marginea rapoartelor Comisiei Europene pentru România şi Bulgaria în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare, publicate la 13 noiembrie 2018, concluziile fiind anterior convenite la nivel tehnic.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
'Dacă a divorţat, fosta soţie mai are dreptul la pensie de urmaş?'. Ce spune legea din România
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
L-a vizitat pe Crin Antonescu la muncă și a fost ȘOCAT de ce a văzut sub biroul său: ”Nu o să uit niciodată! Vă pot confirma că e adevărat ce se spune”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde