Căutarea ursului care a ucis un bărbat în Dâmboviţa, suspendată până vineri

Vânătorii au oprit, joi seară, căutarea ursului care a ucis un bărbat de 63 de ani, în zona satului Dealul Frumos, din comuna dâmboviţeană Pietroşiţa, operaţiunea urmând să fie reluată, vineri dimineaţă, la Moroieni.
Romania TV
20 sept. 2012, 18:27
Căutarea ursului care a ucis un bărbat în Dâmboviţa, suspendată până vineri

Potrivit şefului IPJ Dâmboviţa, comisar şef Daniil Zepişi, echipele mixte formate din jandarmi şi poliţişti continuă să patruleze în zonă şi în noaptea de joi spre vineri, în zona de nord a judeţului, pe străzile şi uliţele comunelor Moroeni, Pietroşiţa şi Buciumeni pentru a preveni o nouă tragedie.

„Timp de câteva ore, vânători însoţiţi de câinii de vânătoare au căutat şi în satul Dealu Frumos, comuna Pietroşiţa, unde echipele nu au găsit urme de sânge, şi nici urşi. Animalul este însă rănit şi este prea periculos ca operaţiunea de căutare să continue pe timpul nopţii, aşa că dimineaţă (n.r. – vineri dimineaţă) se va relua la Moroieni, în localitatea învecinată”, a declarat comisarul şef Danil Zepişi.

La ora transmiterii acestei ştiri, căutările au fost suspendate, iar cele patru echipaje canine din cadrul Centrului Chinologic «Dr. Aurel Greblea» Sibiu s-au reîntors acasă, urmând ca la operaţiunea de vineri să fie utilizaţi doar câinii de vânătoare.

Ilie Leotescu, în vârstă de 63 de ani, a fost ucis de un urs, miercuri dimineaţă, în localitatea dâmboviţeană Moroieni, la câteva zile după ce o persoană a murit, iar alte două au fost rănite după ce au fost atacate de un urs, în două localităţi învecinate.

Potrivit probelor existente la dosarul de complicitate la braconaj şi favorizarea infractorului, întocmit de procurorii dâmboviţeni, în baza unei înţelegeri prealabile, Mihai Marmandiu l-a ajutat pe Ilie Leotescu să vâneze un urs, prin folosirea unor capcane neautorizate, iar Severin Marmandiu a ascuns uneltele şi capcanele folosite pentru capturarea ursului, „contribuind, în acest mod, la zădărnicirea urmăririi penale.

În dosarul în care s-au făcut cercetări pentru braconaj apare şi numele bărbatului ucis de urs, Ilie Leontescu, în vârstă de 63 de ani, cei doi bărbaţi reţinuţi miercuri seară pentru complicitate la braconaj cinegetic, respectiv favorizarea infractorului, recunoscând că l-au ajutat pe Leontescu să ucidă ursul.

Cei doi bărbaţi au declarat anchetatorilor că animalul a fost prins în laţ încă de marţi şi că miercuri dimineaţă s-au dus toţi trei ca să-l ucidă şi să-l transporte apoi cu o căruţă.

Bărbatul de 63 de ani s-a apropiat de urs pentru a-l străpunge cu o lance improvizată dintr-un băţ în vârful căruia era un cuţit, moment în care animalul, care era rănit, s-a zbătut şi s-a desprins din capcană, năpustindu-se asupra omului, după care a fugit, afirmă anchetatorii.

Mihai Marmandiu şi Severin Marmandiu, cei doi bărbaţi care l-au însoţit pe Leontescu, au primit interdicţie de a părăsi ţara pentru 30 de zile, fiind cercetaţi în continuare în stare de libertate.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Uluitor! S-au plătit 50 de milioane de euro pentru un atacant care a marcat un singur gol în acest sezon
Capital.ro
Obligație în oraș pentru românii cu casă sau apartament. Se curăță trotuarul în fața porții sau a blocului. Termen, 24 ore
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste o legătură de ridichi în piețele din România. Și salata verde s-a scumpit
Adevarul
Mai mulți fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au bătut cu bestialitate un adolescent de 19 ani. „Dacă avea cu câteva kilograme mai puţin, îi măturam creierii de pe asfalt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul internațional, atac direct la Radu Banciu: ”Nu salută! E un mitocan desăvârșit”
MediaFlux
Rusia a început să se teamă de arme nucleare. Țările din Occident care au băgat spaima în Moscova
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil